۱۸ آبان ۱۳۹۵

با داشتن استرس چه اتفاقی در بدن می افتد

۱۸ آبان ۱۳۹۵ 1682 بازدیدکننده 0 نظر
با داشتن استرس چه اتفاقی در بدن می افتد در این مقاله می خوانید

می‌خواهید بدانید استرس باعث می‌شود در بدن شما چه اتفاقی بیفتد؟ شاید بعضی از آن‌ها شما را شگفت‌زده کند. ...

با داشتن استرس چه اتفاقی در بدن می افتد

مشکل در حافظه

زمانی که فردی با استرس روبروست دو اتفاق می‌افتد. در ابتدا او اغلب دچار کمبود خواب و اشتهای کم می‌شود که هر دو برای کارکرد بهینه‌ی مغز لازم‌اند. دوما در این زمان مغز تحت تأثیر چیزی  قرار می‌گیرد که باعث استرس شده است و انرژی ذهنی لازم مغز برای استفاده در حافظه از او گرفته می‌شود.

 

تغییر خلقیات

استرس زیاد بر حالات روحی شما نیز اثرگذار است. زمان‌های متوالی استرس می‌تواند به مرور باعث منقبض شدن بخشی از مغز شود و  میزان ماده‌ی خاکستری موجود در مغز را کاهش داده و حتی مقدار دوپامین در جریان خون را کم کند که این‌ها باعث افسردگی خواهند شد.

 

چاقی

زمانی که استرس شدید باشد سطح کورتیزول بالا می‌ماند. زمانی که کورتیزول زیاد است قند خون در سطح بالا خواهد ماند. این بالا رفتن قند خون باعث چاقی شکم و عدم توانایی فرد برای رهایی از چربی‌های شکم خواهد شد، حتی اگر ورزش کند یا رژیم غذایی داشته باشد.

 

دیابت

استرس زیاد باعث مقاومت انسولین در سلول‌هایی می‌شود که پیام پانکراس برای اجازه به ورود انسولین جهت پایین آوردن سطح قند خون را نمی‌شنوند.  با ادامه‌ی این شرایط شما در خطر سندروم سوخت و ساز قرارمی گیرید ( قند خون بالا، فشارخون بالا، چاقی و مقاومت انسولین و لپتین ) و حتی مستعد ابتلا به دیابت نوع 2 خواهید شد. افراد دچار استرس شدید اغلب تمایل زیاد به خوردن قند دارند.

 

مشکلات گوارشی

هضم غذا تحت تاثیر سطح استرس قرار دارد. اغلب در دوران پر استرس زندگی شما در روده‌های خود با مشکل مواجه خواهید شد، چه اسهال یا یبوست. زمانی که با مشکل کند شدن هضم غذا مواجه شوید غذاها بلافاصله بر اثر اسهال از بدن دفع می‌شوند یا به خاطر مدفوع زیاد در بدن می مانند. بعلاوه آنزیم ها و مواد شیمایی موجود در معده که برای هضم غذا لازم‌اند درست کار نخواهند کرد.

 

کاهش ایمنی بدن

در طول یک دوران پر استرس موقتاً ایمنی بدن شما زیاد می‌شود اما پس از گذشت مدتی زیاد از استرس سیستم ایمنی بدن خسته شده و نمی‌تواند دیگر اوضاع را مدیریت کند. اغلب افراد کار می‌کنند، کار می‌کنند... و حالشان خوب است اما در اولین روز تعطیلات مریض می‌شوند. این مسمومیت غذایی نیست یا به خاطر پرواز در هواپیما. در حقیقت ایمنی بدن شما نمی‌تواند دیگر پاسخگو باشد و همه چیز را از بدن خارج می‌کند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040