۱۷ آبان ۱۳۹۵

قاتلان خاموش

۱۷ آبان ۱۳۹۵ 1419 بازدیدکننده 0 نظر
قاتلان خاموش در این مقاله می خوانید

برخی سرطان‌ قاتلان خاموش شناخته می‌شوند. زیرا در مراحل اولیه علائم زیادی از آن‌ها دیده نمی‌شود و قابل تشخیص  نیستند. ...

قاتلان خاموش

سرطان پانکراس 

سرطان پانکراس

پانکراس عضو کوچکی در داخل شکم است و وظایف آن از کمک به هضم غذا تا ترشح هورمون‌های تنظیم‌کننده‌ی قند خون متغیر است. تشخیص سرطان پانکراس بسیار مشکل است، نه به علت نبود نشانه بلکه به خاطر کمبود نشانه در مراحل اولیه و بروز علائمی مشابه با علائم زخم معده یا پانکراتیت. برخی علائم سرطان پانکراس عبارتند از درد در بالای شکم یا بالای کمر، التهاب اندام‌ها به خاطر لخته شدن خون، نفخ شکم، ضعف، کاهش اشتها، حالت تهوع و استفراغ، لرز، تب و کاهش  وزن.

 

سرطان پروستات

سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات می‌تواند بسیار مشکل باشد زیرا علائم آن کم بوده و زمان پیدا شدن آن‌ها سرطان به استخوان نیز رسیده و درمان آن سخت شده است. پروستات غده‌ای است که در اطراف مجاری ادرار و زیر مثانه قرار دارد و مسئول تولید مایع برای اسپرم هاست. از آنجایی که علائم سرطان پروستات و بزرگ شدن خوش‌خیم شدن آن یکسان‌اند بیشتر افراد با مشاهده‌ی علائم به آن توجهی نمی‌کنند. برخی علائم که باید دقت داشته باشید عبارت‌اند از عفونت مجاری ادرار، جریان ضعیف ادرار، خون در ادرار، اختلال در نعوظ و درد کمر.

 

سرطان مثانه

سرطان مثانه

 رایج‌ترین نشانه‌ی سرطان مثانه خون در ادرار است و لیست علائم قابل‌توجه در مراحل اولیه و آخر به همین ختم می‌شود. علاوه بر خون در ادرار شما باید به زیادشدن دفعات دفع ادرار یا درد در زمان ادرار نیز دقت داشته باشید. علائمی مانند درد در قسمت میانی یا استخوان‌های نواحی مثانه نشان می‌دهند سرطان به دیواره‌ی مثانه پیشرفت کرده و یا به نواحی دیگر نیز رفته است.

 

سرطان روده

سرطان روده

بیشتر افراد می‌دانند خون در مدفوع نشانه‌ی سرطان روده است اما حقیقت کشنده بودن این سرطان این است که خون همیشه به همان رنگ قرمزی که انتظارش را دارید در مدفوع دیده نخواهد شد. سرطان روده از توموری آغاز می‌شود که در دیواره‌ی داخلی روده‌ی بزرگ شکل می‌گیرد و بیشتر سرطان‌های روده از پولیپ های روده آغاز می‌شوند. از آنجایی که اغلب علامتی در مراحل اولیه‌ی سرطان وجود ندارد برداشتن هرگونه پولیپ می‌تواند به مقدار زیادی خطر پیشرفت سرطان را کاهش دهد. البته وجود خون در مدفوع همیشه به معنای سرطان نیست.

 

سرطان بیضه

سرطان بیضه

سرطان بیضه اغلب در سلول‌های ریزی ایجاد می‌شود که اغلب سلول‌های تولیدکننده‌ی اسپرم هستند. با وجودی که این تومورهای سرطانی اغلب داخل بیضه‌ها رشد می‌کنند اما ممکن است نزدیک ستون فقرات یا بین شش‌ها نیز ظاهر شوند. اغلب مردان هیچ‌گونه علامت قابل‌توجهی در مراحل اولیه ندارند. اما چند نشانه‌ی ریز است که باید به آن دقت داشته باشید. یکی از اولین نشانه‌ها یک توده‌ی کوچک روی بیضه یا بزرگ شدن خود بیضه است. سرطان بیضه همچنین ممکن است باعث نامساوی دیده شدن بیضه‌ها یا درد در زیر شکم یا کشاله‌ی ران شود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040