۱ آبان ۱۳۹۵

10 نکته برای پیشگیری از انتقال بیماری ها

۱ آبان ۱۳۹۵ 853 بازدیدکننده 0 نظر
10 نکته برای پیشگیری از انتقال بیماری ها در این مقاله می خوانید

با کمی تغییرات رفتاری ساده شما می‌توانید به راحتی از گسترش بسیاری از بیماری‌های عفونی جلوگیری کنید. ...

10 نکته برای پیشگیری از انتقال بیماری ها

دستانتان را زیاد بشویید

 پیشگیری از انتقال بیماری

می‌دانید میکرب‌ها می‌توانند در سطوح راکد از چند دقیقه تا چند ماه زندگی کنند؟ این زمان بستگی به میکرب و محیط آن دارد. بسیاری از افراد نمی‌دانند بهترین راه پیشگیری موثر شستن دست‌هاست. مرتباً دستان خود را برای 200 ثانیه کاملاً با آب و صابون بشویید و سپس آن‌ها را با دستمال کاغذی خشک کنید.

 

وسایل شخصی را مشترک استفاده نکنید

 پیشگیری از انتقال بیماری

مسواک، حوله، تیغ اصلاح، دستمال و ناخن‌گیر همگی منبع انواع مواد عفونت زا هستند ( باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها ). سعی کنید وسایل  شخصیتان را فقط برای خودتان نگه‌دارید.

 

پوشاندن دهان زمان عطسه یا سرفه

 پیشگیری از انتقال بیماری

برای بیشتر عفونت‌ها میکرب عامل بیماری قبل از هرگونه نشانه‌ای از بیماری شروع به رشد و تکثیر خواهد کرد. عطسه یا سرفه می‌تواند این جرم‌ها را از طریق قطرات میکروسکوپی آب  در هوا پخش کند. زمان عطسه یا سرفه دهان خود را بهتر است به جای کف دست با داخل آرنج، ساعد یا بازو بپوشانید.

 

واکسن بزنید

 پیشگیری از انتقال بیماری

سیستم ایمنی بدن با حافظه‌ای ساخته شده است که عفونت‌های قبلی را به یاد می‌آورد. زمانی که بدن شما با میکربی مواجه می‌شود که قبلاً باعث عفونت آن شده است تولید گلبول های سفید و آنتی بادی‌ها برای پیشگیری از ابتلا به عفونت برای بار دوم را زیاد می‌کند.  با این وضعیت با زدن واکسن شما بدن خود  را فریب داده و می‌گذارید تصور کند که برای بار دوم توسط میکربی خاص دچار عفونت شده است.

 

آشپزی ایمن

 پیشگیری از انتقال بیماری

میکرب‌ها روی سطح مواد غذایی و خوراکی‌های مانده در  دمای اتاق رشد می‌کنند. یخچال رشد بیشتر میکرب‌ها را کند می‌کند. دو ساعت بعد از آماده شدن غذا باید حتماً آن را داخل یخچال گذاشت. از تخته برش جداگانه برای گوشت‌های خام و سبزیجات استفاده کنید. سطح کابینت‌ها را تمیز نگه دارید و تمام میوه و سبزیجات را قبل از خوردن خوب بشویید.

 

در سفر هشیار باشید

 پیشگیری از انتقال بیماری

اگر مقصد شما جایی است که آب آن زیاد مورد اطمینان نیست حتماً از آب‌های مطمئن مانند آب معدنی برای نوشیدن و مسواک زدن استفاده کنید. میوه‌ها را پخته بخورید و از مصرف میوه و سبزیجات خام اجتناب کنید. 

 

رابطه جنسی ایمن داشته باشید

بیماری‌های انتقالی از رابطه‌ی جنسی به سادگی قابل‌پیشگیری‌اند. در مورد رابطه‌ی ایمن هشیار باشید ( از کاندوم استفاده کنید ) تا مانع انتقال باکتری یا ویروس‌ها از یک فرد به فرد دیگر شوید.

 

بینی، چشم یا دهانتان دست نزنید

 پیشگیری از انتقال بیماری

بیشتر میکرب‌ها محیط‌های گرم و مرطوب مانند داخل بینی شما و دیگر سطوح مخاطی مانند چشم‌ها و دهان را ترجیح می‌دهند. عفونت‌ها  با دست نزدن به این نقاط از بدن به سادگی قابل‌پیشگیری‌اند.

 

مراقب حیوانات باشید

 پیشگیری از انتقال بیماری

عفونت‌ها می‌توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند. اگر حیوان خانگی دارید باید حتماً او را برای چک آپ ها به موقع برده و واکسن‌هایش را بزنید. محل خواب او را  مرتباً تمیز کنید ( اگر باردارید از حیوانات دور بمانید ) و کودکان کم سن را از مدفوع حیوانات دور نگه‌دارید.

 

اخبار را ببینید

 پیشگیری از انتقال بیماری

درک درست از شرایط فعلی مناطق مختلف باعث می‌شود بتوانید برای سفر یا دیگر فعالیت‌های تفریحی خود تصمیم درستی بگیرید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040