۶ مرداد ۱۳۹۵

7 باور نادرست درباره ی مغز

۶ مرداد ۱۳۹۵ 1699 بازدیدکننده 0 نظر
7 باور نادرست درباره ی مغز در این مقاله می خوانید

مغز انسان جالب و گاهی اسرارآمیز است. تحقیقات رازهای زیادی در مورد چگونگی کارکرد مغز را کشف کرده‌اند اما هنوز هم اطلاعات زیادی ناشناخته مانده‌اند. ...

7 باور نادرست درباره ی مغز

شما تنها ده درصد از مغز خود را استفاده می‌کنید

شما این حرف را زیاد شنیده‌اید اما باید بدانید تکرار زیاد یک حرف به معنی درستی آن نیست. اغلب افراد از این گفته استفاده می‌کنند تا ثابت کنند انسان قادراست کارهای بسیار بزرگ‌تری انجام دهد مانند توانایی‌های فیزیکی بیشتر یا حتی طرز فکر قوی تر. تحقیقات نشان داده‌اند تمامی نقاط مغز نوعی عملکرد خاص دارند. این حقیقت نشان می‌دهد حتی آسیب به یک بخش کوچک از مغز می‌تواند باعث عواقب جدی در عملکرد و قدرت فکر شود.

 

آسیب مغزی دائمی است

مغز شکننده است و چیزهای مختلف می‌تواند باعث آسیب، سکته یا بیماری در آن شود. این آسیب می‌تواند عواقبی در پی داشته باشد، از اختلالات کم در توانایی‌های شناختی گرفته تا اختلالات کامل. درحالی‌که ما تصور می‌کنیم اختلالات مغز دائمی است توانایی فرد برای بازیابی از این‌گونه آسیب‌ها بستگی به شدت و محل آسیب وارده دارد.

 

افراد راست مغز یا چپ مغز هستند

مطابق این ایده افرادی که از سمت راست مغز خود استفاده می‌کنند خلاق تر هستند و کسانی که بیشتر از سمت راست استفاده می‌کنند منطقی تر خواهند بود. اما دانشمندان می‌گویند بیشتر به نظر می‌رسد هر بخش از مغز مسئول یک عملکرد خاص باشد و هیچ‌کس به طور کامل تنها از سمت راست یا چپ استفاده نمی‌کند.

 

انسان بزرگ‌ترین مغز را دارد

مغز انسان در مقابل اندازه بدن او بزرگ است اما مشکل در مورد بزرگ‌ترین مغز در بین موجودات زنده است. به طور متوسط یک فرد بزرگ‌سال مغزی به وزن 1.3 کیلوگرم و به اندازه‌ی 15 سانتی‌متر دارد. بزرگ‌ترین مغز را نوعی وال دارد که حدود 8 کیلوگرم می‌باشد.

 

با تمام سلول‌های مغزی متولدشده و با همان‌ها می‌میریم

در سال‌های اخیر تحقیقات نشان داده‌اند مغز انسان در تمام زندگی سلول‌های جدیدی می‌سازد، حتی در سنین پیری. فرآیند ساخت سلول‌های جدید نوروجنسیس نام دارد و حداقل در یکی از ناحیه‌های مهم مغز به نام هیپوکامپوس اتفاق می‌افتد.

 

نوشیدن الکل می‌تواند سلول‌های مغز را بکشد

برخی می‌گویند نوشیدن الکل باعث مرگ سلول‌های مغزی می‌شود. با وجودی که مصرف زیاد الکل می‌تواند عوارض زیادی برای سلامت فرد داشته باشد اما منجر به مرگ سلول‌ها نخواهد شد.

 

مغز انسان 100 بیلیون عصب دارد

تخمین‌های زده‌شده بارها گفته‌اند مغز حدود 100 بیلیون عصب دارد اما هیچ‌کس از مبدأ اصلی این حرف مطمئن نیست. در سال 2009 یک  محققی تصمیم گرفت تا تعداد عصب‌های مغز بزرگ‌سالان را بشمارد و متوجه شد این عدد متفاوت است. بر اساس این تحقیق به نظر می‌رسد مغز انسان دارای 85 بیلیون عصب است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040