۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵

8 چیز که دهانتان درباره ی سلامت شما نشان می دهد

۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ 1858 بازدیدکننده 0 نظر
8 چیز که دهانتان درباره ی سلامت شما نشان می دهد در این مقاله می خوانید

دندان‌پزشک شما با بررسی داخل دهان می‌تواند تا حدودی وضعیت سلامتتان را متوجه شود. در این مقاله نشانه‌هایی از بیماری‌ای که پزشک می‌بیند و علت آن‌ها توضیح داده‌شده است. ...

8 چیز که دهانتان درباره ی سلامت شما نشان می دهد

دهانتان بو می‌دهد

بیماری های دهان

نفس‌های شما بوی بدی می‌دهد. بیشترین علت آن می‌تواند بهداشت ضعیف دهان و یا بیماری‌های لثه باشد. همچنین تنفس بدبو می‌تواند علامتی از عفونت سینوسی باشد خصوصاً اگر دندان‌پزشک شما باوجود تنفستان از بینی هنوز هم بوی بد را حس کند.

 

با کشیدن نخ دندان لثه‌ها خون می‌آیند

بیماری های دهان

گاهی ممکن است این اتفاق بیفتد اما اینکه با هر بار نخ دندان کشیدن لثه‌ها خونریزی کنند غیرعادی است. این نوع خونریزی می‌تواند نشانه‌ای از پیش دیابت، دیابت تشخیص داده نشده و یا دیابت کنترل نشده باشد.

 

ظاهر شدن تکه‌های سفید روی زبان یا داخل گونه

بیماری های دهان

شاید ایمنی بدن شما خیلی زیاد نباشد. برفک‌های داخل دهان ( قارچ‌ها یا مخمرهای رشد یافته داخل دهان ) می‌توانند باعث ظاهر شدن تکه‌هایی سفید روی زبان یا داخل گونه شوند و این نشانه‌ای از عدم کارکرد صحیح سیستم ایمنی بدن است. افرادی که برای درمان سرطان تحت درمان‌های تابشی یا شیمی‌درمانی هستند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند مبتلایان به ایدز، بیشتر در خطر این تکه‌های سفید هستند. همچنین پایین آمدن ایمنی بدن بر اثر سرماخوردگی و با مصرف آنتی‌بیوتیک و یا استفاده از کورتیکواستروئیدها برای مشکلاتی مانند آسم نیز می‌تواند فرد را بیشتر در خطر قرار دهد.

 

دندان‌هایتان فرسوده‌اند

بیماری های دهان

استرس درون بدن بیشتر از چیزی است که شما آن را حس می‌کنید. استرس می‌تواند خود را به شکل دندان‌های خراب و فرسوده نشان دهد. در شرایط خیلی بد ممکن است فرد دندان‌های خود را از دست دهد.

 

دندان‌های تمیز اما لثه‌های متورم

بیماری های دهان

این اتفاق خیلی کم می‌افتد اما ممکن است. در برخی موارد لوسمی حاد میلوئیدی ( از انواع سرطان خون ) ممکن است به لثه‌ها رسیده و سبب خونریزی، التهاب و تورم شود. در این شرایط لثه‌ها قرمز بوده و از بالای دندان خونریزی دارند اما دندان‌ها خودشان کاملاً تمیز و با پلاکت بسیار کمی هستند.

 

عکس دندان شما کمی تاریک و ناواضح است

بیماری های دهان

استخوان‌های فک نیز از عوارض پوکی استخوان در امان نیستند و عکس دندان شما ظاهری مانند یک صفحه‌ی مات دارد. پوکی استخوان احتمال از دست دادن دندان‌ها را بالا می‌برد. زنان مبتلا به پوکی استخوان نسبت به زنان دیگر3.3 دندان کمتری دارند.

 

دهانتان بسیار خشک است

بیماری های دهان

داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند دهان را خشک کنند اما دهان بسیار خشک نشانه‌ای از سندروم شوگرن ( نوعی اختلال التهابی مربوط به دستگاه ایمنی ) است، وضعیتی که غدد تولیدکننده‌ی رطوبت یا غدد برون‌ریز در بدن مورد هجوم گلبول‌های سفید خون قرار می‌گیرند. این بیماری اغلب در افراد بالای 40 سال دیده می‌شود و از هر 10 فرد بیمار 9 نفر آن زن‌ها هستند.

 

ضایعاتی در انتهای دهان دیده می‌شود

بیماری های دهان

شما ممکن است سرطان دهان داشته باشید. این بیماری زیاد متداول نیست اما نادر هم نمی‌باشد. سرطان در زبان و لوزه‌ها بیشتر بر اثر ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV ایجاد می‌شود (  ویروسی که در طی آمیزش جنسی منتقل می‌شود ). این ضایعات ممکن است در هرجای دهان ظاهر شوند اما بیشتر زیر زبان و نزدیک مری مشاهده می‌شوند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040