۸ ارديبهشت ۱۳۹۵

10 حقیقت که دندانپزشکتان می خواهد شما بدانید

۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ 1994 بازدیدکننده 0 نظر
10 حقیقت که دندانپزشکتان می خواهد شما بدانید در این مقاله می خوانید

بهداشت دهان و دندان ها نقش زیادی در سلامت شما دارد. برای جلوگیری از بروز مشکلات و حفظ سلامت خود نکات زیر را دنبال کنید. ...

10 حقیقت که دندانپزشکتان می خواهد شما بدانید

چک کردن دندان‌ها همراه با چک کردن سرطان دهان

بهداشت دهان و دندان

زمانی که مرتباً برای چک کردن دندان‌های خود می‌روید دندان‌پزشک وجود هرگونه علامتی از سرطان دهان را نیز بررسی می‌کند. مشکلات جدی دهان، لثه و گلو در صورت تشخیص و درمان در مراحل اولیه اغلب قابل‌درمان‌اند. برای چک‌های مرتب نزد دندان‌پزشک بروید و از مصرف تنباکو خودداری کنید، این دو فاکتورهای مهم پیشگیری از سرطان دهان‌اند.

 

بیماری لثه روی سلامت کلی بدن اثرگذار است

بهداشت دهان و دندان

بیماری لثه یکی از مهم‌ترین دلایل از دست دادن دندان در بزرگ‌سالان است و با بیماری‌های قلبی و سکته ارتباط دارد. اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود ورم لثه می‌تواند سریع درمان شود. اگر درمان صورت نگیرد مراحل جدی‌تر و پیشرفته‌تری از بیماری آشکار می‌شود که می‌تواند حتی شامل از دست دادن استخوان باشد.

 

تمیز کردن دندان و چک آپ ها بسیار مهم‌اند

بهداشت دهان و دندان

چک آپ مرتب دندان و تمیز کردن آن یکی از مهم‌ترین فاکتورها در مراقبت صحیح از سلامت دهان است. چک آپ های مرتب از سوراخ شدن دندان، عصب‌کشی، بیماری لثه، سرطان دهان و دیگر مشکلات دهان و دندان جلوگیری می‌کند. برای رفتن به دندانپزشکی تا زمانی که مشکل داشته باشید نباید منتظر بمانید. به پیشگیری از بروز مشکل کمک کنید.

 

دوبار مسواک زدن در روز از فساد دندان جلوگیری می‌کند

مراقبت از دندان

زمانی که درست دندانتان را مسواک بزنید، حداقل دو بار در روز، پلاکت‌هایی که سبب سوراخ شدن دندان‌ها می‌شوند را از بین برده‌اید. پلاکت ماده‌ای نرم و چسبنده است که از خرده‌های مواد غذایی و باکتری‌ها روی دندان‌ها جمع می‌شود. کشیدن نخ دندان باعث تمیز شدن پلاکت ها از بین دندان‌ها می‌شود، بین دندان‌ها با مسواک تمیز نخواهند شد. از بین بردن پلاکت از روی دندان‌ها به پیشگیری از بیماری‌های لثه کمک می‌کند.

 

بوی بد دهان می‌تواند ناشی از مشکلات دندان باشد

مراقبت از دندان

برای حدود 85 درصد از افرادی که مرتباً دهانشان بوی بد می‌دهد مقصر مشکلات دندان است. اگر بوی بد دهان به خاطر مشکلات دندان باشد دهان‌شویه تنها بو را پنهان می‌کند اما درمان نخواهد شد. این موضوع را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید. روزانه نخ دندان کشیدن و دو بار مسواک زدن دندان‌ها و زبان می‌تواند تا حد زیادی بوی بد دهان را کاهش داده و حتی از بین ببرد.

 

مواد غذایی مناسب برای سلامت دندان‌ها مهم‌اند

مراقبت از دندان

قند موجود در نوشیدنی‌ها و مواد غذایی غیرطبیعی با باکتری‌های دهان ترکیب‌شده و اسیدی می‌سازد که به مینای دندان آسیب می‌زند. نتیجه‌ی آن بیماری‌های لثه و فساد دندان خواهد بود. کم کردن مصرف غذا و نوشیدنی‌های دارای قند بالا کمک زیادی به مراقبت از سلامت دندان‌ها می‌کند.

 

مشکلات دندان خودشان رفع نمی‌شوند

مراقبت از دندان

اگر دندان‌پزشکتان برنامه‌ای درمانی به شما داده است باید حتماً در اولین فرصت برای درمان مشکلات دندان خود اقدام کنید. حتی سوراخ‌های ایجادشده در دندان هم بدتر می‌شوند. اگر سوراخ به‌قدری بزرگ شود که به عصب دندان برسد تنها گزینه‌ی ممکن عصب‌کشی یا کشیدن دندان خواهد بود.

 

عصب‌کشی همیشه دردناک نیست

مراقبت از دندان

افراد بسیاری از دندان‌پزشک می‌خواهند دندانشان را بکشد زیرا تصور می‌کنند عصب‌کشی درد وحشتناکی دارد. اما با تکنولوژی‌های امروزه عصب‌کشی چیزی نیست که بیشتر افراد تصور آن را دارند. گاه درد عصب‌کشی به همان اندازه‌ی پر کردن دندان است.

 

مسواکتان را عوض کنید

مراقبت از دندان

مسواک‌های دستی پس از گذشت سه ماه دیگر به‌اندازه‌ی اول مؤثر نیستند. اگر بیماری لثه دارید باید هر 4 تا 6 هفته مسواک خود را عوض کنید زیرا باکتری‌ها می‌توانند بین موهای مسواک ساکن شوند. پس از هر بار استفاده مسواک خود را با آب گرم بشویید و بعد از بیماری آن را عوض کنید.

 

مراقبت صحیح از دهان و دندان راحت است

مراقبت از دندان

برخی افراد تصور می‌کنند مراقبت صحیح از دندان‌ها نیاز به تلاش زیادی دارد. رفتن به پزشک برای چک آپ های منظم، دو بار مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌ها در روز، نخ دندان کشیدن و داشتن رژیم غذایی مناسب برای سلامت دندان و لثه ضروری‌اند. سختی این‌ها کجاست؟

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040