۱۸ آبان ۱۳۹۴

حقایقی درباره تخمک گذاری که باید بدانید

۱۸ آبان ۱۳۹۴ 2063 بازدیدکننده 0 نظر
حقایقی درباره تخمک گذاری که باید بدانید در این مقاله می خوانید

اگر می‌خواهید باردار شوید، حالا یا در آینده، باید همه‌چیز درباره‌ی تخمک‌گذاری را بدانید. ...

حقایقی درباره تخمک گذاری که باید بدانید

رابطه‌ی جنسی باید قبل از تخمک‌گذاری باشد

تخمک گذاری

اگر می‌خواهید باردار شوید باید قبل از تخمک‌گذاری رابطه‌ی جنسی داشته باشید – نه بعدازآن. باوجودی که اسپرم تا 5 روز زنده می‌ماند تخمک‌ها باید در 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن بارور شوند. بنابراین شما باید اسپرم آماده‌ای داشته باشید که منتظر تخمک باشد. دلیل اینکه بیشتر علائم تخمک‌گذاری چند روز قبل از آزاد شدن تخمک ظاهر می‌شوند همین است. این زمان شانس بارداری شما بیشترین حد است.

 

تخمک‌گذاری میل جنسی شما و همسرتان را زیاد می‌کند

تخمک گذاری

در زمان تخمک‌گذاری بدن علائم زیادی از افزایش احتمال بارداری از خود نشان می‌دهد. شما می‌توانید از تست‌های پیش‌بینی زمان استفاده کنید تا به شما در تشخیص روزهایی که باروری بدن بیشتر است کمک کند. این می‌تواند در سریع‌تر باردارشدن به شما کمک کند. زمانی که یک زن در بالاترین نقطه‌ی باروری قرار دارد میل جنسی او افزایش می‌یابد. اگر از تغییر علایق جنسی خود در طول ماه تعجب می‌کنید بدانید یکی از دلایل مهم آن همین است.

 

بدن هرماه تخمک جدید نمی‌سازد

تخمک گذاری

هرماه شما یک تخمک آزاد می‌کنید اما این تخمک‌ها ماهانه تولید نمی‌شوند. هر زن با تخمک‌هایی که برای تمام عمر او هستند متولد می‌شود. باگذشت زمان تعداد تخمک‌ها در تخمدان‌ها کاهش می‌یابد. در زمان تولد یک نوزاد دختر حدود 2 میلیون تخمک دارد. زمانی که او به سن بلوغ می‌رسد این تعداد به 500000 هزار عدد کاهش می‌یابد. با افزایش سن ثبات ژنتیکی تخمک‌ها کاهش می‌یابد. به همین دلیل در زنان بالای 35 سال خطر سقط‌جنین، ناباروری و داشتن نوزاد با بیماری‌های ژنتیکی بیشتر است. ازآنجایی‌که شما با تخمک‌هایی متولد می‌شوید که برای همیشه همان‌ها را خواهید داشت برخی روش‌های درمانی سرطان سبب ناباروری دائمی در زنان می‌شود. اگر درمان‌های سرطان تخمک‌های درون تخمدان شما را بکشند نمی‌توانید در آینده دیگر تخمک بسازید.

 

سلامت شما روی تخمک‌گذاری و نوزاد آینده تأثیرگذار است

تخمک گذاری

هرماه شاید تخمک‌های جدید نسازید اما همان تخمک‌ها در تخمدان بالغ شده و چند هفته قبل از آزاد شدن آماده می‌شوند. قبل و در طول عادت ماهانه سلامت شما می‌تواند روی سلامت تخمک‌ها اثر بگذارد. به‌بیان‌دیگر عادات شما و سلامتتان قبل از بارداری روی توانایی بارور شدن، بارور ماندن و سلامت کودک اثرگذار است. رژیم غذایی شما در زمان تخمک‌گذاری روی بارداری و سلامت کودک اثر دارد. یکی از مواد غذایی لازم قبل از باردارشدن فولیک اسید است. کمبود سطح فولیک اسید می‌تواند باعث مشکل در بارداری، خطر سقط و احتمال بیشتر نقص نوزاد در زمان تولد ‌شود.

 

قاعدگی به این معنا نیست که تخمک‌گذاری انجام می‌شود

تخمک گذاری

برخی زنان به‌اشتباه باور دارند اگر عادت ماهانه دارند یعنی تخمک‌گذاری برای آن‌ها انجام‌شده است. این همیشه درست نیست. زنانی که تخمک‌گذاری نامنظم داشته یا تخمک‌گذاری ندارند عادات ماهانه‌ی نامرتبی دارند، عادات کوتاه‌تر از قبل یا خیلی سخت تر بوده و حتی ممکن است چند ماه قاعده نشوند. با شروع عادت ماهانه نمی‌توانید به این نتیجه برسید که همه جیز درباره‌ی تخمک‌گذاری یا باروری شما درست پیش می‌رود.  

 

تخمک‌گذاری به این معنا نیست که می‌توانید باردار شوید

تخمک گذاری

تخمک‌گذاری درست بخشی کلیدی از باردارشدن است اما بیش از یک تخمک آماده برای باردارشدن لازم است. اسپرم باید بتواند به تخمک برسد بنابراین لوله‌های رحمی باید باز و سالم باشند. یک جنین بارور نیاز به فضایی برای رشد دارد، این یعنی رحم باید محیطی مناسب برای باروری داشته باشد. همچنین برای باروری نیاز به اسپرم نیز وجود دارد. یک‌سوم از زوج‌هایی که مشکل باروری دارند متوجه می‌شوند مشکل از سمت مرد است. برخی دیگر نیز متوجه خواهند شد مشکلات باروری زن و مرد هردو عامل بروز مشکل هستند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040