۲۲ مرداد ۱۳۹۴

آیا سونا برای سلامت شما ضرر دارد؟

۲۲ مرداد ۱۳۹۴ 1555 بازدیدکننده 0 نظر
آیا سونا برای سلامت شما ضرر دارد؟ در این مقاله می خوانید

امروزه اغلب استخرها و باشگاه‌های ورزشی سونای خشک یا بخار دارند. در اینجا به شما می‌گوییم استفاده از سونا ممکن است چه مضراتی برایتان داشته باشد. ...

آیا سونا برای سلامت شما ضرر دارد؟

ادعاهایی تأیید نشده برای سلامت

خطرات سونا

در میان ادعاهای مختلف گفته می‌شود سونا برای کاهش وزن، دفع سموم بدن و بهبود گردش خون مناسب است. در تحقیقات انجام‌گرفته گفته می‌شود اینکه سونا برای راحت شدن و استراحت بدن خوب است درست می‌باشد اما موجب رفع سموم نشده و به کاهش وزن کمک چندانی نمی‌کند. به‌جای آن در طی مدتی که در سونا هستید بدن شما آب از دست می‌دهد. هر کاهش وزنی که براثر سونا حس کردید به دلیل کاهش میزان آب است. اما هرزمان که آب بنوشید بدن شما به همان مقدار وزن قبلی بازمی‌گردد.

 

خطرات سلامتی

خطرات سونا

زمانی که وارد سونا می‌شوید تنها چند دقیقه طول می‌کشد که پوست شما به دمای 40 درجه‌ی سانتی‌گراد برسد. ضربان قلب افزایش می‌یابد و قلب را مجبور می‌سازد تا مقدار خون بیشتری را پمپ کند که بیشتر این خون به پوست می‌رسد. این کار باعث می‌شود خون از اعضای داخلی بدن شما دور شود. فشارخون نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. فردی که سابقه‌ی بیماری قلبی دارد ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شود.

 

کم‌آبی

گذراندن زمان طولانی‌مدت در سونا خطر کم‌آبی را افزایش می‌دهد که ممکن است خطراتی جدی مانند افت فشارخون و از دست دادن هوشیاری در پی داشته باشد. اگر بعد از سونا احساس ضعف کردید شاید دچار کم‌آبی شده باشید. اگر علائمی مانند ضعف، سرگیجه و هرگونه احساس ناراحتی دیگری داشتید سریعاً از سونا خارج‌شده و مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن شما آب ازدست‌داده‌ی خود را دوباره به دست آورد.

 

افزایش دمای مرکز بدن

خطرات سونا

بدن سیستم داخلی سرمایش مخصوص به خود را دارد که سبب می‌شود دمای بخش مرکزی بدن در یک سطح نرمال باقی بماند. در حرارت بیشتر، مانند سونای خشک یا بخار، سیستم سرمایش داخلی بدن با کار زیادی مواجه می‌شود، خصوصاً اگر این گرما طولانی‌مدت باشد. اگر بدن نتواند خودش را خنک کند دمای مرکز بدن تا سطح خطرناکی بالا می‌رود. بیشتر از 15 دقیقه در سونا نمانید تا احتمال گرمازدگی و داغ شدن بیش‌ازحد بدن کاهش یابد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040