۸ دي ۱۳۹۳

خطرات پودر کافئین برای شما و کودکان شما

۸ دي ۱۳۹۳ 4376 بازدیدکننده 0 نظر
خطرات پودر کافئین برای شما و کودکان شما در این مقاله می خوانید

در سال 2014 پس از این که پسر 18 ساله‌ای بر اثر ضربان قلب نامنظم و تشنج ناشی از اوردوز کافئین درگذشت، سؤالاتی درباره کافئین که مورد استفاده جوانان است مطرح شد. در اینجا برای شما اطلاعاتی گردآمده که باید بدانید. ...

خطرات پودر کافئین برای شما و کودکان شما

 

پودر کافئین چیست؟ 

پودر کافئین، در واقع کافئینی است که به شکل پودر درآمده است. کافئین به صورت طبیعی در بیش از 60 گیاه مانند دانه قهوه، برگ‌های چای و کاکائو وجود دارد اما کافئین ساخته دست انسان نیز به نوشیدنی‌های انرژی زا افزوده‌شده و به صورت مکمل‌های کپسولی یا پودری نیز به فروش می‌رسد. 

به سادگی می‌توان پودر کافئین را تهیه نمود. پودر کافئین را می‌توان در غذاها و نوشیدنی‌های کافئین دار خانگی و ارزان و نیز نوشیدنی‌های ورزشی استفاده کرد. 

 

 پودر کافئین

خریدارانی که از سایت‌های آنلاین کافئین خریداری می‌کنند ممکن است به سادگی در میزان مصرف آن اشتباه کنند و زیاد مصرف نمایند. یک شانزدهم قاشق چای‌خوری پودر کافئین مقدار مناسب آن در هر وعده است که اندازه‌گیری آن نیاز به ترازو و قاشق دقیق و کوچک دارد. دو قاشق معمولی سر پر از این پودر در یک نوشیدنی، همانند نوشیدن 70 نوشابه انرژی زا در یک مرتبه است که می‌تواند شما را به کام مرگ بکشاند. برخی افراد پودر کافئین را به شکل کپسول‌های حاوی 200 میلی‌گرم کافئین مصرف می‌کنند. 

افراد معمولاً میزان کافئین موجود در این محصولات و خطر مربوط به گوارش حتی مقادیر کم آن را نمی‌دانند. 

 

آیا پودر کافئین تحت نظارت سازمان نظارت بر غذا و دارو است؟ 

 پودر کافئین

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا مکمل‌های غذایی از جمله پودر کافئین را متفاوت از محصولات غذایی و دارویی مرسوم تحت نظارت دارد و اطمینان می‌دهد که ادعاهایی که بر روی برچسب مکمل‌ها نوشته‌شده‌اند واقعی است (در صورتی که غیرقانونی نباشند) اما مکمل‌های غذایی پیش از ورود رسمی به بازار، نیازی به تصویب و تأیید این سازمان ندارند. 

کارشناسان خواستار مقررات سخت تری برای مکمل‌ها بوده و برچسب هشدار بزرگ‌تری بر روی پودر کافئین می‌خواهند که پیامدهای مرگبار اوردوز آن را به وضوح نشان دهد. 

 

چه مقدار کافئین بیش از حد محسوب می‌شود؟ 

میزان مصرف پودر کافئین

کارشناسان توافق دارند که باید از مصرف بیش از 600 میلی‌گرم کافئین در یک روز اجتناب کنید. یک قهوه grande Starbucks (450 گرم) حدود 330 میلی‌گرم کافئین دارد. نوشابه رژیمی 340 گرمی 45 میلی‌گرم کافئین دارد. 

چون کافئین یک تخدیر کننده محسوب می‌شود، تأثیر آن ممکن است بسته به وزن، داروهای مصرفی، و سلامت عمومی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. 

 

ممکن است در اثر مصرف کافئین اوردوز کنیم؟ 

خطر مصرف کافئین

مرگ‌های ناشی از اوردوز کافئین نادر است اما بهرحال اتفاق می‌افتد. 

5000 تا 10000 میلی‌گرم کافئین، مرگبار در نظر گرفته می‌شود. این مقدار به نظر خیلی زیاد می‌رسد، اما 5000 میلی‌گرم کافئین تنها یک قاشق چای‌خوری کافئین است . در مقایسه با آن، قهوه grande Starbucks کمتر از یک دهم قاشق چای‌خوری کافئین دارد. 

سازندگان پودر کافئین باید با برچسب زدن مناسب بر روی محصولات خود در مورد خطرات مصرف بیش از حد آن، آموزش بهتری به مشتریان خود بدهند.

اوردوز کافئین می‌تواند به مشکلات قلبی و تشنج منجر شود که می‌تواند مرگبار باشد، بنابراین حساب مقدار کافئین مصرفی خود را داشته باشید و از دادن آن به کودکان خودداری کنید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040