۱۲ آذر ۱۳۹۳

روش‌های کاربردی بهبود حالت بدن

۱۲ آذر ۱۳۹۳ 3447 بازدیدکننده 0 نظر
روش‌های کاربردی بهبود حالت بدن در این مقاله می خوانید

حالت قرارگیری مناسب اندام، راهکاری ساده و بسیار مهم برای حفظ سلامتی ذهن و بدن است. با حالت صحیح قرار گیری بدن در وضعیت های مختلف آشنا شوید. ...

روش‌های کاربردی بهبود حالت بدن

 وقتی حالت مناسب بدن را تمرین می‌کنید، بدن به شیوه صحیح و طبیعی قرار می‌گیرد. با این کار می‌توان مشکلات متداولی مانند کمردرد یا گردن درد ، سردرد و خستگی را آرام کرد. ایستادن یا نشستن صاف، سلامت عمومی ،اعتمادبه‌نفس، و ظاهر شما را بهتر می‌کند. این مقاله راه‌هایی برای داشتن حالت اندام بهتر به شما نشان می‌دهد. ارزیابی حالت بدن فرد ممکن است دلیل به وجود آمدن یک صدمه را مشخص کند. همچنین اگر بیمار مشکلات زانو، لگن، یا قوزک داشته باشد، ممکن است منشأ آن بخش دیگری در بدن باشد. ارزیابی حالت بدن به ما کمک می‌کند جایگاه این مشکلات را شناسایی کنیم. اولین کاری که هنگام ارزیابی حالت بدن انجام می‌شود، ارزیابی حالت بدن هنگام راه رفتن است. در واقع به سرعت نمی‌توان حالت بدن را اصلاح کرد. هنگام ارزیابی حالت بدن، باید از هر دو طرف (دو سمت قرینه بدن) بررسی شود تا هر گونه تغییر در سمتی نسبت به سمت دیگر دیده شود. ارزیابی شامل توده‌های عضلات، ارتفاع بخش‌های بدن، و هر گونه اشکال در حالت بدن است. همچنین باید از پشت، جلو، پهلو، در حین راه رفتن و نشستن نیز ارزیابی انجام گردد. 

 

حالت کلی بدن

حالت مناسب بدن

 

1- حالت مناسب بدن را بشناسید.

حالت مناسب بدن، قرارگیری بدن در وضعیت طبیعی خود است. در حالت ایستاده اگر خط صاف فرضی از نرمه گوش تا شانه بکشید و آن را تا ران، زانو و وسط قوزک پا ادامه دهید، می‌توانید وضعیت‌های زیر را نسبت به این خط بسنجید: در حالت ایستاده باید کمر صاف ، شانه مسطح، چانه بالا، سینه به سمت بیرون، شکم به سمت داخل، پا به جلو و زانو و ران‌ها منطبق بر خط باشند. برای ارزیابی این معیارها در مورد خود می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

با کمک یک آینه، گوش‌ها، شانه‌ها و ران‌های خود را در یک ردیف قرار دهید. در حالت مناسب بدن، ستون فقرات انحنای S شکل ملایمی دارد که باید حفظ شود. اگر دردی احساس می‌کنید، در آینه از پهلو به بدن خود نگاه کنید تا ببینید کمرتان در حالت غیرطبیعی و ناصاف قرار گرفته است یا نه. اگر درد ندارید لازم نیست حالت بدن خود را تغییر دهید چون ممکن است این کار موجب مشکلات دیگری شود. 

 

ستون فقرات دو انحنای طبیعی دارد که باید حفظ شود که "منحنی دابل "C یا "S" خوانده می‌شود. به این منحنی‌های کمر، لوردوتیک ( lordotic ) یا kyphotic نیز می‌گویند. انحنای لوردوتیک انحنای پایینی کمر است که اگر زاویه آن افزایش یابد، به آن لوردوز پایین ستون فقرات یا گودی کمر می‌گویند. انحنای کیفوتیک به انحنای بخش منحنی بالای ستون فقرات (ستون فقرات سینه‌ای) گفته می‌شود که اگر بیش از 50 درجه شود به آن کیفوز یا قوز می‌گویند. این انحناها از قاعده سر تا شانه و انحنای بالای کمر تا قاعده ستون فقرات هستند. وقتی صاف می‌ایستید، باید وزن شما به طور مساوی بر پاهای شما توزیع شود. باید در این حالت احساس راحتی داشته باشید تا به درستی حالت بدن خود را بررسی کنید. 

 

حالت مناسب بدن

 

2- عضلات خود را پرورش دهید.

ورزش‌هایی که عضلات بالای کمر و شانه‌ها را تقویت می‌کنند به حفظ حالت مناسب بدن کمک می‌نمایند. لازم نیست بدنتان شبیه بدن‌سازها شود، بلکه مهم این است که حافظه عضلانی (muscle memory) بسازید، به طوری که ناخودآگاه و به صورت طبیعی حالت مناسب بدن را بدون احساس خستگی، حفظ کنید.  وقتی وزنه بلند می‌کنید، باید عضله‌های موافق (آگونیست) و مخالف ( آنتاگونیست) را به یک اندازه به کار بگیرید یعنی باید عضلات پشت زانو (hamstring) را به اندازه عضلات چهار سر ورزش دهید، همین طور عضلات سینه را به اندازه کمر و به همین ترتیب. این کار به حفظ حالت مناسب بدن کمک می‌کند. ورزش‌های زیر را بدون وزنه یا با وزنه امتحان کنید: 

 

ورزش یک

چهارشانه بایستید، سرتان را صاف بگیرید به طوری که گوش‌ها هم‌راستای شانه‌ها قرار داشته باشند. هر دو بازوی خود را بالا بیاورید و هم ردیف گوش‌ها نگه‌دارید، کف دست‌ها رو به بالا باشد. ساعد را به داخل خم کنید و تا شانه‌ها برسانید، سعی کنید استخوان کتف را با نوک انگشتان خود لمس کنید. دستتان را به حالت قبل بازگردانید. این کار را ده مرتبه با هر دو دست تکرار کنید سپس ده مرتبه برای هر دست به صورت جداگانه این کار را انجام دهید. 

 

ورزش دو

همانند ورزش طوری بایستید که گوش‌ها در یک ردیف با شانه‌ها قرار بگیرند. هر دو دست را تا ارتفاع شانه بالا بیاورید و به آرامی تا ده بشمارید و دست‌ها را در همین حالت نگه‌دارید. سپس به آرامی تا ده بشمارید و دست‌ها را در این مدت آرام‌آرام پایین بیاورید. این کار را ده مرتبه تکرار کنید و دائماً در هر تکرار حالت قرارگیری بدن را بررسی کنید تا به صورتی باشد که پیش‌تر گفته شد. اگر ده مرتبه برای شروع خیلی زیاد است، هر قدر می‌توانید انجام دهید. باید حداقل کمی خستگی در عضله‌های شانه احساس کنید. 

 

حالت مناسب بدن

 

3- حالت پنگوئنی بگیرید.

وقتی منتظر جوشیدن آب روی گاز یا بارگذاری صفحه اینترنتی هستید، می‌توانید این ورزش را انجام دهید. دستتان را از آرنج خم کرده و آن را بالا بیاورید و با دستتان شانه‌های خود را لمس کنید. 

دستان خود را درحالی‌که همراه با شانه‌ها در یک ردیف با گوش‌ها قرارگرفته‌اند، بالا بیاورید و تا دو بشمارید، سپس با دو شماره آن‌ها را پایین بیاورید (یک، دو). تا هر زمانی که می‌توانید و منتظر هستید، می‌توانید این کار را انجام دهید. ظرف سی ثانیه تعداد زیادی از این حرکت را می‌توانید انجام دهید. 

 

حالت مناسب بدن

 

4- حرکات کششی انجام دهید.

این حرکات در صورتی که کمردرد یا گردن درد داشته باشید، کمک زیادی به شما می‌کنند. اگر شغلی دارید که به مدت زیادی می‌نشینید، انجام این ورزش در طول روز برایتان بسیار خوب است. 

سر خود را در چهار جهت جلو، عقب، راست و چپ به سمت شانه‌ها بکشید (یا کج کنید). به آرامی گردن خود را ماساژ دهید. سر خود را به صورت دایره‌وار نچرخانید چون ممکن است موجب فشار و تغییر شکل بیشتر شود. 

به صورت چهار دست و پا بر روی زمین قرار بگیرید و کمر خود را مانند گربه به بالا خم کرده و بکشید و سپس برعکس آن (کمر را به سمت زمین بکشید) به صورتی که  گودی ایجادشده به اندازه یک کاسه باشد. 

این ورزش‌ها را چند مرتبه در روز تکرار کنید. با انجام این حرکات در صبح، بدن کشیده شده و عضلات از رخوت خواب بیرون می‌آیند. در طول روز به صورت متناوب این کار را تکرار کنید تا بدون این که ورزش شدیدی انجام داده باشید، انرژی‌تان حفظ شود. 

 

حالت مناسب بدن

 

5- یوگا انجام دهید.

یوگا برای بهبود حالت بدن و سلامت عمومی ورزش بسیار خوبی است. یوگا تعادل شما را بهبود می‌بخشد، عضلات را تقویت کرده و به حفظ حالت طبیعی بدن کمک می‌کند. 

یوگا همچنین به شما یاد می‌دهد چگونه در حال نشسته، ایستاده، و راه رفتن قوز نکنید. یوگا را می‌توانید با استفاده از آموزش‌های ویدئویی انجام دهید یا به کلاس یوگا بروید. 

 

حالت بدن در وضعیت ایستادن

حالت مناسب بدن

 

1- مرکز بدن خود را پیدا کنید.

اگر بدنتان هم تراز بوده و تعادل دارید، در حالت مناسب ایستاده‌اید. این حالت ایستادن به افزایش اعتمادبه‌نفس در شما هم کمک می‌کند. در اینجا توصیه‌هایی برای تصحیح حالت بدن ارائه شده است:

 

پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید (همان حالتی که هنگام انجام بسیاری از ورزش‌ها یا فعالیت‌های فیزیکی دیگر باید داشته باشید). 

صاف بایستید. این نحوه ایستادن کلید حالت مناسب بدن است و با تکرار آن حالت مناسب بدن در شما ایجادشده و تبدیل به عادت می‌شود. 

وزن خود را بر روی سینه پا قرار دهید. وقتی بر روی پاشنه پا می‌ایستید، تمایل طبیعی بدن به خمیده شدن است. به جای این کار صاف بایستید و سعی کنید که وزن خود را بر روی سینه پا قرار دهید. توجه داشته باشید چطور بقیه بدن تبعیت می‌کند. حالا وزن خود را به عقب بر روی پاشنه منتقل کنید. توجه داشته باشید با همین یک حرکت تمام بدن به حالت خمیده تغییر شکل می‌دهد. 

شانه‌ها را صاف (چهارشانه) نگه‌دارید. اگر عادات حالت مناسب بدن در شما شکل نگرفته باشد، ممکن است ابتدا این حالت به نظر غیرطبیعی برسد، اما همانند صاف ایستادن این نیز به عادت تبدیل می‌شود. 

سر خود را به عقب و بالا بکشید. تصور کنید می‌خواهید رأس سرتان به سقف برسد. در هنگام انجام این حرکت سر و کمرتان باید صاف باشد. با انجام این حرکت نه تنها حالت بدنتان بهتر می‌شود بلکه بلندقد تر نیز به نظر می‌رسید. 

 

حالت مناسب بدن

 

2- به بدن خود یاد بدهید باید چطور باشد.

پشت به دیوار یا در به حالتی بایستید که تنها پشت سر، کتف، و باسن شما با دیوار تماس داشته باشد. اگر احساس راحتی نمی‌کنید نگران نباشید. پس از اینکه حالت مناسب بدن در شما عادت شود، اگر این‌طور نایستید احساس راحتی نمی‌کنید. 

 

حالت بدن در وضعیت راه رفتن

حالت مناسب بدن

 

1- با حالت مناسبِ ایستادن شروع کنید.

راه رفتن در حالت مناسب، به سادگی ایستادن در حالت مناسب است. سر خود را بالا بگیرید، شانه‌هایتان را عقب ببرید، سینه را جلو بدهید و چشمانتان مستقیم به جلو باشد. 

از جلو کشیدن سر خودداری کنید. 

 

حالت مناسب بدن در وضعیت نشستن

حالت مناسب بدن

 

1- صاف بنشینید.

شاید بارها مادرتان به شما تذکر داده باشد که صاف بنشینید. ممکن است این عبارت در ذهن شما در کنار توصیه‌های مادرانه دیگری مانند "برو سراغ تکالیفت" یا "این قدر به این مانیتور زل نزن" دسته‌بندی کرده باشید، اما این واقعاً توصیه مناسبی است. در حال حاضر که بسیاری از ما مدت زیادی از روز را پشت میز می‌نشینیم، باید این اصول اولیه را رعایت کنیم تا هم سلامت و هم حالت مناسب بدن خود را حفظ کنیم. 

اگر ساعت‌های طولانی پشت میز می‌نشینید در صورت امکان یک صندلی انتخاب کنید که طراحی ارگونومیک داشته باشد و متناسب با بدنتان باشد. اگر نمی‌توانید، از یک بالش کوچک برای پشتیبانی پایین کمر خود استفاده کنید. 

پشت خود را با پشتی صندلی هم‌راستا کنید. این کار به شما کمک می‌کند قوز نکنید یا به جلو خم نشوید (اگر ساعت‌های طولانی پشت میز بنشینید ممکن است اگر حواستان نباشد، در حالت نامناسب قرار بگیرید)

در هنگام ایستادن، شانه‌های خود را صاف نگه‌دارید، سرتان رو به بالا بوده و گردن، کمر، و پاشنه‌هایتان در یک ردیف باشند. 

هر دو پای خود را روی زمین یا زیر پایی (در صورتی که پایتان به زمین نمی‌رسد) بگذارید 

صندلی و وضعیت خود را طوری تنظیم کنید که بازوهایتان خم باشند. زاویه بازو باید تقریباً 75 تا 90 درجه باشد. اگر زیادی صاف باشند (زاویه خمیدگی کم باشد) خیلی دور نشسته‌اید و اگر زاویه بیش از 90 درجه باشد خیلی نزدیک یا قوز کرده نشسته‌اید. 

 

حالت مناسب بدن

 

2- گه گاهی به بدن خود استراحت داده و بایستید.

حتی اگر حالت بدنتان در حین نشستن بر روی صندلی خیلی خوب باشد، باید گه گاهی بایستید و حرکات کششی انجام دهید، راه بروید و کمی ورزش کنید یا حداقل چند دقیقه فقط بایستید. بدن شما برای نشستن طولانی مدت طراحی نشده است . مطالعات اخیر دانشگاه سیدنی نشان داده است که نشستن طولانی مدت (صرف‌نظر از فعالیت فیزیکی) عامل زمینه‌ساز مرگ و میرهای مختلف است. 

 

حالت بدن در وضعیت رانندگی

حالت مناسب بدن

 

1- از همان ابتدا حالت بدن خود را درست کنید.

حالت مناسب بدن در حین رانندگی، تنها برای شکل خوب بدن توصیه نمی‌شود، بلکه برای ایمنی در رانندگی نیز مهم است. صندلی ماشین و سیستم محافظتی برای نشستن مناسب افراد طراحی‌شده‌اند و در هنگام تصادف واقعاً می‌توانند از نظر ایمنی موثر باشند. 

 

پشت خود را صندلی تکیه داده و سرتان را به تکیه‌گاه سر تکیه بدهید. 

صندلی خود را برای داشتن فاصله مناسب از پدال‌ها و فرمان تنظیم کنید. اگر به سمت جلو خم می‌شوید تا پدال را فشار دهید یا به فرمان برسید، خیلی دور هستید و اگر بدنتان فشرده‌شده و چانه‌تان درست بالای فرمان قرارگرفته، احتمالاً خیلی نزدیک نشسته‌اید. 

 

حالت مناسب بدن

 

2- تکیه‌گاه سر را تنظیم کنید.

تکیه‌گاه سر باید طوری تنظیم شود که وسط سرتان بر آن تکیه کند. در صورت لزوم می‌توانید تکیه‌گاه را کج کنید تا فاصله بین پشت سر و تکیه‌گاه سر کمتر از 10 سانتیمتر باشد. 

 

حمل اجسام

حالت مناسب بدن

 

از آسیب‌های ناآگاهانه کمر جلوگیری کنید. بلند کردن و حمل اجسام، بار زیاد و مشکلات تعادلی ایجاد می‌کند که بخشی از ساختار فیزیکی و طبیعی روزمره بدن نیست. صرف‌نظر از فیزیولوژی بدن شما، بلند کردن و حمل اجسام می‌تواند موجب ناراحتی، درد پا، و در برخی موارد آسیب‌های جدی شود. در اینجا دستورالعملی برای حالت مناسب بدن در حین حمل بار ارائه شده است:

 

وقتی چیزی را از روی زمین می‌خواهید بلند کنید که سنگین‌تر از یک گربه است، همیشه از زانو خم شوید نه از کمر. عضله‌های کمر برای بلند کردن اجسام طراحی نشده‌اند بلکه عضله‌های بزرگ پا و شکم چنین کاری را می‌توانند انجام دهند، بنابراین از آن‌ها باید برای بلند کردن اجسام استفاده کنید. 

اگر جسم خیلی سنگینی بلند می‌کنید، خواه بخشی از برنامه تمرینات ورزشی‌تان باشد یا بخشی از شغلتان، باید از کمربند پشتیبان کمر استفاده کنید. این کار به حفظ حالت مناسب بدن در حین بلند کردن جسم کمک می‌کند. 

جسم را نزدیک به خود بگیرید. هر قدر اجسام سنگین یا بزرگ را به سینه خود نزدیک کنید، در حین حمل آن‌ها کمتر از پایین کمر خود استفاده می‌کنید، بلکه بیشتر بازوها، سینه، و بالای کمر مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

یک کیسه آرد 2 کیلوگرمی را بگیرید و آن را بافاصله در جلوی خود نگه‌دارید. سپس به آرامی آن را به سینه خود نزدیک کنید تا احساس کنید کدام گروه عضلات در انجام این کار درگیر می‌شوند. 

در وزنه یا باری که برمی‌دارید تعادل ایجاد کنید تا از خستگی و فشار زیاد جلوگیری کنید. مثلاً اگر چمدان سنگینی حمل می‌کنید، مرتباً دستتان را عوض کنید. خودتان متوجه می‌شوید چه زمانی باید این کار را انجام دهید. 

 

حالت بدن در وضعیت خواب

حالت مناسب بدن

 

1- سالم بخوابید.

در حال خواب نمی‌توانید حالت مناسب بدن را آگاهانه حفظ کنید اما نحوه خوابیدن می‌تواند بر حالت بدن در بیداری تأثیر داشته باشد. 

 

استفاده از تشک سفت تر می‌تواند پشتیبانی مناسبی از کمر شما به عمل آورد. 

خوابیدن به پشت کمک می‌کند شانه‌ها صاف بمانند و معمولاً برای کمر راحت تر از خوابیدن به شکم است

اگر ترجیح می‌دهید به پهلو بخوابید، یک بالش مسطح و کوچک بین زانوهایتان قرار دهید تا به تراز و صاف ماندن ستون فقرات کمک کند. 

با استفاده از یک بالش در زیر سر، شانه‌ها و سر خود را در وضعیت مناسب قرار دهید. بالش زیاد (یا با ارتفاع زیاد) استفاده نکنید چون باعث خم شدن سر در وضعیت غیرطبیعی می‌شود و این، حالتِ بدن را خراب کرده و باعث می‌شود هنگام بیدار شدن احساس سفتی، درد، و گیجی داشته باشید. 

 

حالت مناسب بدن

 

تناسب اندام خود را حفظ کنید. برای حفظ کل دستگاه عضلانی اسکلتی و در نتیجه پشتیبانی از حالت مناسب بدن، باید بدن خود را روی فرم نگه‌دارید. توصیه‌های زیر به شما در این کار کمک می‌کند: 

به پشت بخوابید، پاهای خود را تا زاویه 90 درجه از زانو خم کنید و کف پایتان بر روی زمین قرار داشته باشد. 

ناحیه ناف خود را به سمت ستون فقرات (به داخل) بکشید و آن را در همین حالت نگه‌دارید. این نوع انقباض عضلات با دراز نشست متفاوت است. در دراز نشست بیشتر در جلوی شکم انقباض عضلات احساس می‌شود اما در این حرکت بیشتر عضلات داخلی تر (به سمت کمر) منقبض می‌شوند. 

ده ثانیه این انقباض را نگه‌دارید. این حرکت را هشت مرتبه تکرار کنید و هر روز انجام دهید. 

حتی وقتی خسته می‌شوید و عضلات دیگری مانند عضلات کمر یا باسن را استفاده نمی‌کنید، حالت مناسب بدنتان را حفظ کنید. 

در حین این ورزش تنفس طبیعی خود را داشته باشید چون کمر خود را تعلیم می‌دهید که این حالت را در حین فعالیت‌های روزانه نیز حفظ کند. 

 

شیوه‌های مفید دیگر برای بهبود حالت بدن

حالت مناسب بدن

 

1- یک طناب را تصور کنید.

همیشه تصور کنید یک طناب از بالای سر شما، شما را به آرامی به سمت سقف می‌کشد. تکنیکهای تجسم مانند این می‌تواند به شما کمک کند در حالت مناسب قرار بگیرید.  

 

حالت مناسب بدن

 

2- هنگام راه رفتن قوز نکنید.

طوری راه بروید که انگار کتابی روی سرتان قرار دارد و باید تعادل آن را حفظ کنید. 

 

حالت مناسب بدن

 

3- از رنگ‌ها استفاده کنید.

اگر لازم است که حفظ حالت مناسب بدن به یادتان بماند، به رنگ یا شی منحصر به فردی فکر کنید. هر بار به آن رنگ یا شی فکر می‌کنید، حالت بدن خود را درست کنید. 

 

حالت مناسب بدن

 

4- بر ساق پایتان تمرکز کنید.

اجازه دهید که حالت بدن و تعادلتان، بیشتر بر ساق پایتان تکیه کند. سعی کنید حالت رها و راحت داشته و با انرژی و جست و خیز قدم بردارید. متوجه می‌شوید که با این شیوه راه رفتن، بقیه بدنتان رهاشده و حالت بدنتان صاف‌تر شده و فشار از روی کمر، شانه‌ها و گردنتان برداشته می‌شود و بر روی عضلات شکم کار می‌شود و این عالی است، برای اینکه ماهیچه‌های قوی شکم و ساق پا، شما را جذاب تر هم نشان می‌دهد.

 

توصیه‌ها

به مدت پنج دقیقه سعی کنید شانه‌هایتان را عقب بکشید، سر را بالا نگه داشته و کمرتان صاف کنید. ممکن است ابتدا عجیب به نظر برسد اما اگر مرتباً این کار را تمرین کنید، به مرور زمان حالت بدنتان خیلی بهتر می‌شود. 

یکی از فواید بسیار خوب صاف نگه‌داشتن سر و تراز کردن گوش‌ها، شانه‌ها، و ران‌ها، این است که اعتمادبه‌نفس و رفتار شما بهتر می‌شود. اگر درحالی‌که سرتان صاف است راه بروید، با اعتمادبه‌نفس به نظر می‌رسید و خودتان نیز آن را احساس می‌کنید که خلق و نگرشتان بهتر شده و این باعث می‌شود راحت تر بتوانید به خودتان ببالید.

صبور باشید. تصحیح حالت بدن ممکن است زمان زیادی طول بکشد به خصوص اگر سال‌ها با حالت نامناسب بدن زندگی می‌کردید. 

وقتی می‌خواهید در حالت صاف و مناسب قرار بگیرید، عضلات خود را منقبض نکنید چون این کار فقط بر عضلات و مفاصل فشار وارد می‌کند، و به نوبه خود بر اسکلت بدن و در نتیجه حالت بدن و حتی شیوه نفس کشیدن شما تأثیر می‌گذارد. سعی کنید با آرامش به این حالت برسید، اما اگر کمردرد تجربه کردید این کار را متوقف کنید چون احتمالاً موجب تنش عضلانی غیرضروری شده‌اید. باید بین کمردرد و خستگی عضلانی تفکیک قائل شوید. از آنجایی که حالت مناسب بدن برای بدن بیگانه است، عضلاتی که باید حالت جدید را به خود بگیرند ممکن است به اندازه کافی هنوز قوی نشده باشند. یک راهنمایی در این زمینه این است که اگر تنفس کردن را برای شما مشکل کرد، حالت بدن خود را تغییر دهید. بگذارید تنفس شما، شما را راهنمایی کند. باید تنفستان راحت و خوب باشد. ممکن است چند هفته طول بکشد که عضلات تقویت شوند و تلاش و صبوری زیادی لازم است اما ارزش آن را دارد.  

اگر سرتان رو به پایین است، بدنتان در حالت مناسب قرار ندارد. سر خود را صاف نگه‌دارید، به صورتی که بتوانید مستقیماً به جلو نگاه کنید بدون این که چشمانتان را بگردانید. اگر نمی‌توانید این کار را بدون احساس فشار در گردن انجام دهید، به این معنی است که موجب تنش عضلانی غیرضروری شده‌اید. 

این مراحل را انجام دهید: شانه‌های خود را به جلو بکشید، سپس آن‌ها را صاف کنید، سپس به عقب و سپس به پایین بکشید. احساس خوبی دارید؟ اگر شانه‌هایتان کمی احساس تنش یا سفتی دارد ممکن است تنش عضلانی غیرضروری ایجاد کرده باشید. 

نوع خاصی آتل وجود دارد که برای به عقب کشیدن شانه‌ها طراحی‌شده و برای افرادی که می‌خواهند مشکل حالت بدنشان را حل کنند، مفید است.  

برخی از مردم با یکی از دو ساختار جنین شناختی پا متولد می‌شوند ( تغییر شکل پیش بالینی پاچنبری (Preclinical Clubfoot Deformity ) یا پای روتبارت Rothbarts Foot) که منجر به حالت بد بدن می‌شود. این وضعیت با استفاده از اقدام غیر دارویی و غیر جراحی مبتکرانه‌ای به نام درمان درونی روتبارت تصحیح می‌شود. 

برای کمک به حالت مناسب بدن می‌توانید از لباس‌های ویژه‌ای که برای این کار طراحی‌شده استفاده کنید. چنین لباسی به پرورش و تقویت عضلات کمر کمک کرده و شانه‌ها را وادار می‌کند در طول روز حالت مناسب خود را حفظ کنند. 

ورزش‌های حرفه‌ای نیز بر حالت بدن شما تأثیر زیادی می‌گذارند، به خصوص هاکی روی یخ یا ورزش‌های مشابه که در آن‌ها دائماً در حال حرکت هستید. 

 

هشدارها

لازم به ذکر است که هر زمانی که فرد تلاش خود برای تصحیح حالت بدن را شروع می‌کند، احتمالاً پس از ورزش و هوشیار بودن نسبت به حالت بدن خود، مقداری درد تجربه می‌کند. علت این است که بدن مدت‌ها به حالت دیگری بوده و اکنون سعی می‌کند با حالت جدید خود را تطبیق دهد. 

اگر احساس درد می‌کنید، مفاصلتان صدا می‌دهند، عضلاتتان کشیده شده، یا وضعیتتان فراتر از کمی خستگی است، ورزش را ادامه ندهید. ادامه ورزش باعث نمی‌شود که زودتر به هدف برسید، بلکه شما را خسته و دلسرد کرده و احتمال ادامه دادن برنامه ورزشی را در شما کاهش داده و خطر آسیب‌های جدی را افزایش می‌دهد. اگر تنها سه مرتبه می‌توانید حرکتی را انجام دهید، وقتی از خواب برمیخیزید سه مرتبه و پس از صبحانه سه مرتبه و پیش از ترک خانه سه مرتبه انجام دهید. چند روز بعد می‌توانید چهار مرتبه حرکت را انجام دهید و همین طور تعداد آن را بیشتر کنید. 

وقتی می‌خواهید دوره بهبود حالت بدن را شروع کنید، توصیه می‌شود که مرجع راهنمایی‌های ارائه‌شده را حتماً بررسی کنید که معتبر و مطمئن باشد. توصیه می‌شود که در صورت امکان، فردی را برای آموزش خود پیدا کنید که به خوبی تعلیم‌دیده و دارای مدرک باشد. 

افرادی که آسیب‌های کنونی یا پیشین لگن، زانو، کمر، یا گردن دارند نباید خودشان اقدام به تصحیح حالت بدنشان کنند. این ممکن است به آسیب بیشتر منجر شود. پیش از اقدام به این کار با پزشک یا متخصص دیگری مشورت کنید. 

ممکن است برخی موارد درمان فیزیکی و استئوپاتی به دستور پزشک بوده و تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. حوزه‌های دیگری که ممکن است در این زمینه فعالیت کنند (اگر چه در آزمایش‌های علمی اثبات نشده)، شامل کایروپراکتیک، طب سوزنی، و تکنیک الکساندر (مختص بهبود حالت بدن) می‌شود.  به علاوه، حوزه‌های جایگزین زیادی که با هدف بهبود حالت بدن و تناسب اندام طراحی‌شده‌اند نیز وجود دارند که هنوز در آزمایش‌های علمی به اثبات نرسیده‌اند و تحت پوشش بیمه نیستند. 

نکات نگران‌کننده زیادی در این تحریکات زیستیِ درونی وجود دارند که به سختی می‌توان در قالب واژه‌ها توضیح داد و حتی به سختی می‌توان درک کرد. اگر ورزش‌های این مقاله باعث راحت تر شدن حرکت (از جمله افزایش حیطه حرکتی که فوراً بتوانید احساس کنید) نشد، کار را متوقف کرده و به دنبال کمک حرفه‌ای فرد مجرب و آموزش‌دیده باشید و به جای تکرار دستورالعمل‌های این مقاله، به کمک وی حالت بدن خود را بهبود ببخشید. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040