۱۴ آبان ۱۳۹۳

10 نشانه که شاید واقعاً نیاز به کاهش وزن دارید

۱۴ آبان ۱۳۹۳ 2264 بازدیدکننده 0 نظر
10 نشانه که شاید واقعاً نیاز به کاهش وزن دارید در این مقاله می خوانید

آیا نگران هستید که شاید وزن شما بیشتر از مقدار مناسب باشد؟ چگونه می توانید متوجه شوید که نیاز است کمی از وزن خود بکاهید؟ ...

10 نشانه که شاید واقعاً نیاز به کاهش وزن دارید

 

یک متخصص کاهش وزن در کارولینای جنوبی می‌گوید: زمانی که مقدار زیادی چربی در بدن خود دارید، این چربی می‌تواند تجمع کرده و سبب التهاب شود. این التهاب و تجمع داخلی می‌تواند موجب دسته‌ای از عوارض جانبی جدی گردد، از جمله بیماری‌های مزمنی مانند دیابت نوع دو، بیماری قلبی و انواع مختلف سرطان. اما کاهش وزن اغلب می‌تواند این نشانه‌ها را بهبود بخشیده و برخی از خطرات را از بین ببرد. 

 

این پزشک می‌گوید: همه‌ی افراد نیاز به مقداری چربی در بدن خود دارند (هر زن به طور متوسط حدود 25 تا 31 درصد چربی در بدن خود دارد) تا از اعضای بدن آنان محافظت کند. البته قابل‌ذکر است که تقریباً هر وزنی داشته باشید، حتی اگر کمی چربی در بدن شما بیشتر یا کمتر باشد، ممکن است از لحاظ بالینی سالم باشید (جدا از فاکتورهای بیماری و خطر). 

اگر بدون ملاقات دکتر روش خوبی برای ارزیابی وزن خود ندارید، می‌توانید خودتان شاخص توده بدنی (BMI) را اندازه‌گیری کنید تا مشخص شود در چه وضعیتی هستید. (یک BMI معمولی بین 18.5 و 24.9 است) اما توجه داشته باشید: شرکت‌های بیمه این فرمول را بر اساس قد و وزن ساخته‌اند تا تخمینی ساده و در دسترس از چربی بدن و خطر ابتلا به بیماری باشد. در حقیقت این فرمول، ترکیب بدن، یا گزارش سابقه‌ی خانوادگی، عملکرد خون و سبک زندگی شما را ارزیابی نمی‌کند. 

به بیان دیگر، BMI شما می تواند حاکی از اضافه‌وزن باشد و شما سالم باشید و یا با داشتن یک BMI معمولی، سالم نباشید. یک دکتر متخصص چاقی می‌گوید: "با این حال زمانی که می‌خواهید ارزیابی کنید آیا وزن شما مشکل‌ساز است یا خیر، BMI می‌تواند شروع خوبی باشد". 

اگر BMI شما در حال حاضر بالاتر از 24.9 است و برخی از نشانه‌های زیر را دارید، با دکتر خود درباره‌ی اینکه آیا کاهش وزن می‌تواند سلامتی شما را بهبود بخشد مشورت کنید. 

 

1. ورزش کردن برای شما راحت نیست

علائم نیاز به کاهش وزن

 

دوست داشته باشید یا خیر، فعالیت فیزیکی بخشی ضروری برای داشتن یک شیوه‌ی زندگی سالم است. اما اگر وزنتان شما را از اینکار بازمی‌دارد، کاهش وزن می‌تواند روش فعالیت و تحرک شما را جذاب تر کند، که این امر در نهایت به شما کمک می‌کند تا به دنبال هر هدفی برای تناسب اندام باشید. 

 

2. صدای خروپف شما حتی مرده را بیدار می‌کند، و همواره با گیجی از خواب بیدار می‌شوید

اگر شما مانند دیوانه‌ها خروپف می‌کنید و اغلب در شب، خواب خوبی ندارید، ممکن است از وقفه‌ی تنفسی در خواب رنج ببرید، شرایطی که در آن تنفس‌های نامنظم خواب شما را مختل می‌کند. اضافه‌وزن می‌تواند سبب این مشکل شود: وقتی بدن شما در اطراف گردنتان چربی ذخیره کند، این چربی می‌تواند راه عبور هوا را تنگ کرده و موجب تنفس‌های کم عمق یا وقفه در تنفس شما شود. 

 

3. در همه جای بدن خود نقاط حساس دارید

التهاب می‌تواند موجب شود بافت‌های چربی در زیر پوست شما در زمان لمس شدن حساس باشند، حسی مانند حس لکه‌های کبودی. اگر BMI شما اغلب بالاست و در نقاطی تصادفی در بدنتان احساس درد می‌کنید، کاهش وزن می‌تواند به شما کمک کند. 

 

4. همیشه خسته‌اید 

علائم نیاز به کاهش وزن

 

التهاب داخلی که بر اثر چربی اضافی در بدن ایجاد می‌شود می‌تواند منجر به حالت خستگی دائمی شود. اگر شما دارای BMI بالا هستید و کارهای روزانه مانند خرید از خواربارفروشی شما را از پا در می‌آورد، وزن اضافی بدنتان مقصر است. 

 

5. تقریباً همیشه گرسنه هستید، حتی اگر مقدار زیادی خورده باشید.

البته، این مسئله نشان‌دهنده‌ی این حقیقت است که شما غذاهای اشتباهی می‌خورید، مانند آب‌نبات که فاقد فیبر، پروتئین و چربی سالمی است که شما را سیر نگه می‌دارد. اما این امر می‌تواند یک نشانه‌ی پنهانی و موذیانه از مقاومت انسولین یا دیابت نوع دو نیز باشد – به خصوص اگر سال‌هاست که BMI شما بالاست، دارای تاری دید، سوزن سوزن شدن بدن یا بی‌حسی در دست و پاهای خود، تشنگی زیاد و یا توقف‌های روانی غیرمنتظره و مکرر هستید.  با گذشت زمان، اضافه‌وزن می‌تواند این شرایط را بدتر کند، درحالی‌که کاهش وزن می‌تواند آن‌ها را بهبود بخشد. (بدیهی است برای یک تشخیص رسمی باید دکتر خود را ببینید) 

 

6. پزشکتان می‌گوید شما دارای فشارخون بالا یا کلسترول بالا هستید. 

کاهش وزن می‌تواند بدون مصرف دارو این میزان بالا را کم کند، که این روش امن تر، ارزان‌تر و قابل‌تحمل تر از قرص‌های همیشگی است.

 

7. دور کمر شما بزرگ‌تر از 88.9 سانتی‌متر است.

علائم نیاز به کاهش وزن

 

بر اساس اظهارات علمی، میزان چربی اضافی شکم می‌تواند خطر بیماری قلبی، دیابت نوع دو، کلسترول بالا، و فشارخون بالا را افزایش دهد. به گفته یک پزشک متخصص، افراد وزنشان را در نواحی متفاوتی توزیع می‌کنند و تنها دور کمر صحیح‌ترین روش برای ارزیابی سلامتی شما نیست. اما اگر BMI شما بالا است و دور کمرتان بیش از 88.9 سانتی‌متر است (یک متر مخصوص اندازه‌گیری برداشته و درحالی‌که آن را برای بررسی بالای مفصل ران خود نگه داشته‌اید نفس خود را خارج کنید)، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا شما لازم است نسبت به کاهش سایز جهت سلامتی خود اقدام نمایید. 

 

8. شما مادربزرگ یا پدربزرگ و یا والدین خود را بر اثر سرطان از دست داده‌اید

چربی اضافی می‌تواند استروژن اضافی تولید کند که مرتبط با سرطان سینه و انواع دیگری از هورمون‌هایی است که ممکن است رشد تومور را افزایش دهند. تاریخچه‌ی خانوادگی سرطان می‌تواند ریسک شما از ابتلا تا ادامه‌ی بیماری را افزایش دهد. درحالی‌که هیچ مدرک پزشکی وجود ندارد که ثابت کند کاهش وزن می‌تواند کاملاً شما را حفظ کند، بسیاری از مطالعات مشاهده‌شده، افزایش وزن کمتر در دوران بزرگ‌سالی را با خطر کمتر ابتلا به سرطان مرتبط می‌دانند. 

 

9. زانوها، ران‌ها و کمر شما درد می‌کند

بر اساس اطلاعات انجمن ملی سلامت، اضافه‌وزن می‌تواند سبب فشار بیشتر روی مفاصل شما شود که این امر بافت اطراف آن‌ها را در بر گرفته و موجب ناراحتی در هنگام حرکت می‌شود.

 

10. از زمانی که می‌توانید به یاد بیاورید هر سال چند کیلو به وزن شما اضافه شده است

نیاز به کاهش وزن

 

زمانی که شما در حال رشد هستید طبیعی است که به وزن شما افزوده شود. اما اگر پس از آنکه رشد قدی شما کامل شد وزن شما همچنان رو به افزایش بود، ممکن است پزشک شما تغییرات رفتاری را پیشنهاد دهد تا این نسبت را ثابت کنید و از هریک از نشانه‌های بالا جلوگیری نمایید. 

 

آیا شما فکر می‌کنید برای سلامتی‌تان نیاز به کاهش وزن دارید؟

پزشکتان می‌تواند به شما کمک کند تا برای رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ترفندهایی واقع‌بینانه را به کار بگیرید تا کیفیت کاهش وزن ثابت و سالم خود را در طول زمان ارتقا دهید و نتایج را به خوبی حفظ کنید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040