۲۰ مهر ۱۳۹۳

تأثیر ژنتیک و وراثت بر بیماری ها و سلامتی

۲۰ مهر ۱۳۹۳ 3113 بازدیدکننده 0 نظر
 تأثیر ژنتیک و وراثت بر بیماری ها و سلامتی در این مقاله می خوانید

یکی از عوامل موثر بر بیماری در افراد مختلف ژنتیک است. در این مقاله با تاثیر ژنتیک و وراثت در بیماری ها آشنا خواهید شد. ...

 تأثیر ژنتیک و وراثت بر بیماری ها و سلامتی

آیا تا کنون فکر کرده‌اید که شما چرا با وجودی که خوردن واقعاً سرگرمی مورد علاقه‌تان نیست چاق هستید ؟ یا به این که چرا بیماری آسم از زمان مادرِ مادربزرگ شما، همیشه در خانواده وجود داشته، فکر کرده‌اید؟ مطالعات نشان داده است که این‌ها نتیجه وراثت یا ژنتیک است.

علم ژنتیک درباره یافته‌های علمی در مورد صفات، ژن‌ها و ارتباطات ارگانهای بدن که از یک عضو خانواده به عضوی دیگر منتقل می‌شود است. این علم در مورد حیوانات و گیاهان نیز کاربرد دارد. بخش اعظم این علم، شامل مطالعه درباره DNA یا اسید دی اکسی ریبونوکلوئیک است، که مولکولی است که داخل همه سلول‌های بدن وجود دارد و مطالعه آن در دانستن این که یک آیا بیماری خاصی برای سال‌ها در خانواده بوده است، می‌تواند حیاتی باشد. تست DNA خارج از تحقیقات پزشکی، نظیر پزشکی قانونی برای جنایت‌های حل نشده، تست تعیین پدر برای موارد قانونی و بیشتر نیز به کار می‌رود. برای کشف روابط ژنتیکی و اثر آن‌ها بر روی مردم، ضروری است که شجره‌نامهDNA  به خوبی بررسی شود. این امر عمدتاً در مشکلات سلامتی و بیماری‌های مرتبط کمک کند.

 

ژنتیک

 

برای اینکه درک بهتری از ژن‌ها داشته باشید، باید بدانید که ژن‌ها همان چیزهایی هستند که در ابتدا از آن‌ها تشکیل‌شده‌اید، آن‌ها همانند قوانینی هستند که هر قسمتی از بدن و ارگانهای داخلی شما از آن پیروی می‌کنند. اگر این ژن یا قانون اولیه بگوید که شما می‌توانید یک نوع خاصی از بیماری را داشته باشید، پس این همان چیزی است که اتفاق خواهد افتاد. اگر این قانونی که ایجاد شده بود ضعیف باشد، پس بدن شما به تدریج ضعیف شده و دفاع بدن در برابر بیماری‌ها کم می‌شود. کد ژن‌های خوب و بد وجود دارند. ژن‌های خوب می‌توانند در غلبه بر بیماری‌ها به شما کمک کرده و حس سلامتی به شما بدهند، درحالی‌که ژن‌های بد باعث ابتلا یا بدتر شدن شما می‌شوند.

در زمینه ژنتیک، دستیابی به یک موفقیت پزشکی به نام پروژه ژنوم انسان در سال 1990 آغاز شد، که در آن یک تیم از دانشمندان و پزشکان، شروع به ترسیم نقشه ژنتیکی انسان با مطالعه گسترده سلول‌های متعدد در بدن انسان به منظور یافتن اطلاعات در مورد درمان همه انواع بیماری‌ها کردند. یکی از مطالعات اصلی آن مهندسی ژنتیک است، که توسط بسیاری از افراد مورد مناقشه است. با این وجود، هنوز انتظار زیادی از این پروژه می‌رود و این امید وجود دارد که در سال‌های آتی تکمیل شود. این علم به سوالهایی درباره کد ژنتیک و لغزش‌های ژنتیکی که سال‌هاست بی‌پاسخ مانده و بسیاری از بیماری‌ها، پاسخ می‌دهد.

 

تا این لحظه، یافته‌های شگفت‌انگیزی به دست آمده:

1. شاد بودن تحت تأثیر ژن است. افرادی وجود دارند که سرنوشتشان این است که یک سرشت و حالت شادتر در مقایسه با دیگران داشته باشند.

2. طبقه‌بندی ژن می‌تواند در درمان کودکان مبتلا به آرتریت شدید کمک کند.

3. یک تیم بین‌المللی یک ژن را برای کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کشف کرده است.

4. ممکن است امکان تشخیص زودهنگام برای درمان سرطان رحم وجود داشته باشد.

5. ژن‌ها می‌توانند بر شدت آسم تأثیر بگذارند.

6. چگونگی تغییرات و یا تبدیلات DNA سبب سرطان پروستات می‌شود.

7. مشاوره ژنتیک می‌تواند به ابتلا به بیماری‌ها حتی قبل از ظهور آن‌ها کمک کند.

 

موارد ذکرشده تنها تعداد کمی از ده‌ها کشفی است که هر روزه در زمینه ژنتیک انجام می‌شود. این علم یک شاخه بسیار اندیشمندانه از علم در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند برای تمام دنیا مفید باشد و در درمان مشکلات سلامتی آینده کمک کننده باشد. اگر بدانید که در خانواده شما سابقه سرطان وجود داشته، احتمال ابتلای شما به سرطان بیشتراست. درباره این اطلاعات از پزشکتان کمک بگیرید و یا اگر او می‌تواند، شما را به متخصص ژنتیک معرفی کند. یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌های پزشکی در دسترس شما است. از آن استفاده کنید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040