۲ مهر ۱۳۹۳

چگونه مسواک انتخاب کنیم

۲ مهر ۱۳۹۳ 3132 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه مسواک انتخاب کنیم در این مقاله می خوانید

دندان های شما بسیار با ارزش هستند و برای نگهداری از آن ها باید مسواکی مناسب داشته باشید. آیا می دانید در میان مارک های تجاری مختلف چه مسواکی مناسب دندان های شما است؟  ...

چگونه مسواک انتخاب کنیم

 

 

بهداشت دهان و دندان برای سلامت ما ضروری است. راه‌های بسیاری برای تمیز و سالم نگه‌داشتن لثه و دندان‌ها وجود دارند، اما اولین راه آن مسواک زدن است.

 

امروزه مسواک‌ها با رنگ‌ها و ویژگی‌های مختلف وجود دارند، دستی هستند یا با باطری کار می‌کنند و یا حتی از امواج صوتی برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها استفاده می‌کنند. امروزه مسواک‌ها نه تنها دندان‌ها را تمیز می‌کنند بلکه از بیماری‌های پریودنتال نیز پیشگیری می‌کنند.

 

راه‌هایی برای انتخاب کردن مسواک

این نکته را در نظر بگیرید که چه کسی از مسواک استفاده می‌کند. کودکان نباید از مسواک‌هایی که مخصوص بزرگ‌سالان است استفاده کنند. سر مسواک آن‌ها باید کوچک‌تر و نرم تر باشد. از آنجایی که کودکان مسواک زدن را دوست ندارند، مسواک‌های کودکان رنگ‌های روشنی دارند، به شکل شخصیت‌های محبوب هستند، و یا حتی موسیقی پخش می‌کنند. کسانی که ارتودنسی کرده‌اند، باید از مسواک‌های مخصوص و مسواک‌های ارتودنسی استفاده کنند.  برس این‌گونه مسواک‌ها سفت تر هستند و در قسمت وسط کوتاه‌تر از اطراف هستند تا هم دندان‌ها و هم سیم‌های ارتودنسی را تمیز کنند.

 

برس مسواک را بررسی کنید. برس های مسواک درجه‌های متفاوتی از سختی را دارند: نرم، متوسط، و سخت. بهترین نوع آن برس نایلونی نرم است زیرا لطیف تر هستند. اگرچه برخی مردم مسواک‌های با برس سخت را انتخاب می‌کنند، زیرا فکر می‌کنند این مسواک‌ها دندان‌هایشان را بهتر تمیز می‌کنند. این تفکر نادرست است.

 

انتخاب مسواک

 

مسواکی با سر کوچک انتخاب کنید. شما باید یک مسواک با سر کوچک را انتخاب کنید تا بتوانید قسمت‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت تر است را راحت تر تمیز کنید. یادتان می‌آید که مسواکی که دندان‌پزشک برای تمیز کردن دندان از آن استفاده می‌کند، سر کوچک و گردی دارد؟ به این دلیل که بتواند به فرورفتگی‌های دندان دسترسی داشته باشد. اگر سر مسواک خیلی بزرگ باشد، استفاده از آن راحت نخواهد بود.

 

مراقب امکانات اضافی مسواک‌ها باشید. امروزه مسواک‌ها امکانات زیادی دارند. آن‌ها علاوه بر رنگ‌ها و سبک‌های مختلف،  سرهای زاویه‌دار بزرگ و دسته‌های نرمی دارند. این موارد را با توجه به نیازهای خودتان انتخاب کنید.

 

بین مسواک دستی و برقی انتخاب کنید. امروزه مسواک‌های باطری دار و یا قابل شارژ در بازار موجود هستند. مسواک‌های برقی در دو نوع سر قابل چرخش و مسواک‌های صوتی هستند. از نظر علمی تفاوتی بین مسواک‌های دستی و برقی نیست اگرچه مسواک‌های صوتی ممکن است به کاهش بیماری‌های پریودنتال کمک کنند. آنچه اهمیت دارد درست مسواک زدن است.

 

انتخاب مسواک

 

با‌این‌حال، برخی ترجیح می‌دهند از مسواک‌های برقی استفاده کنند. این مسواک‌ها به کسانی پیشنهاد می‌شود که نمی‌توانند مسواک را به خوبی در دستشان نگه‌دارند و یا عملکرد دستشان سریع نیست، مانند افراد سالخورده و یا معلول. ممکن است مسواک‌های برقی باعث تشویق کودکانی شود که مسواک زدن را دوست ندارند. برخی افراد این‌گونه بهتر مسواک می‌زنند زیرا مدت طولانی تری این کار را انجام می‌دهند و از نظر روانشناسی نیز احساس می‌کنند با استفاده از این مسواک‌ها دندان‌هایشان تمیزتر می‌شود.

 

بدون توجه به مارک تجاری یا نوع مسواک، حتماً مسواک خود را هر سه ماه تعویض کنید و به درستی مسواک بزنید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040