۲۰ مرداد ۱۳۹۳

اصول اولیه کاهش وزن

۲۰ مرداد ۱۳۹۳ 5988 بازدیدکننده 1 نظر
اصول اولیه کاهش وزن در این مقاله می خوانید

در این مقاله با اصول اولیه کاهش وزن آشنا می‌شوید. ...

اصول اولیه کاهش وزن

اصول اولیه کاهش وزن

وزن شما یک معادله متوازن است و کالری نیز بخشی از این توازن به شمار می‌رود. رژیم‌های سریع و زودگذر ممکن است به شما وعده بدهند که می‌توانید با محاسبه کربوهیدرات‌ها یا خوردن یک کوه گریپ‌فروت وزنتان را کم کنید، اما در مورد کاهش وزن، این کالری‌ها هستند که اهمیت دارند. تمام مسئله کاهش وزن، به سوزاندن کالری بیشتر به نسبت کالری دریافتی بازمی‌گردد. شما می‌توانید این کار را با کاهش کالری دریافتی از غذا و نوشیدنی‌ها، یا افزایش سوزاندن کالری به وسیله فعالیت‌های ورزشی انجام دهید.

 

اصول اولیه کاهش وزن

همین که این معادله را درک کنید، آماده تنظیم هدف برای کاهش وزن و ایجاد برنامه‌ای برای رسیدن به آن خواهید شد. به یاد داشته باشید که نباید به‌تنهایی این کار را انجام دهید. برای دریافت پشتیبانی، باید با پزشک، دوستان یا خانواده صحبت کنید. از خود بپرسید آیا الآن زمان مناسبی برای این کار است و آیا آماده تغییرات لازم هستید یا خیر. علاوه بر این، هوشمندانه برنامه‌ریزی کنید: باید پیش‌بینی کنید چطور می‌توانید از عهده عقب نشینی های جزئی حتمی و وضعیت‌هایی که عزم شما را به چالش می‌کشند برآیید.

 

اصول اولیه کاهش وزن

اگر به خاطر وزنتان مشکل جدی در سلامتی دارید، ممکن است پزشک جراحی لاغری یا دارو برای شما توصیه کند. در این مورد شما و پزشکتان باید در مورد فواید و خطرات بالقوه آن کاملاً با هم صحبت کنید.

فراموش نکنید کلید موفقیت در کاهش وزن، تعهد شما به ایجاد تغییرات دائمی در برنامه‌های رژیم غذایی و ورزش است.

 

برنامه غذایی

اصول اولیه کاهش وزن

برای کاهش وزن نباید برنامه غذایی کوتاه مدت داشته باشید. به مجلات تغذیه نگاهی بیندازید تا بهترین برنامه رژیم غذایی را انتخاب کنید اما چطور می‌توانید بفهمید یک رژیم غذایی با نیازها و سبک زندگی شما متناسب است یا نه؟ برای هر برنامه غذایی که در نظر گرفته‌اید، اول سؤالات زیر را از خود بپرسید:

آیا دربرگیرنده انواع غذاها و گروه‌های اصلی غذایی (میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب، منابع پروتئین بدون چربی و مغزهای گیاهی) می‌شود؟

آیا شامل غذاهایی می‌شود که آن‌ها را دوست دارید و می‌توانید تا آخر عمر (نه فقط چند برای هفته یا چند ماه) از خوردن آن‌ها لذت ببرید؟

آیا به‌سادگی می‌توانید این غذاها را از فروشگاه یا مغازه تهیه کنید؟

آیا می‌توانید غذاهای مورد علاقه خودتان یا حتی همه غذاها را بخورید؟

آیا این برنامه با بودجه و سبک زندگی شما متناسب است؟

آیا مقدار مناسب مواد مغذی و کالری برای کمک به کاهش وزن بی خطر و مؤثر در آن وجود دارد؟

آیا فعالیت فیزیکی منظم بخشی از برنامه‌تان است؟

اگر پاسخ هر یک از این سؤالات منفی است، در آن تجدید نظر کنید، رژیم غذایی بهتری برای شما وجود دارند.

 

اصول اولیه کاهش وزن

چطور می‌توانید وزن کم کنید؟ با رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی. کلید کاهش وزن موفق رژیم غذایی سالم و ورزش است. شاید از این دو واژه خوشتان نیاید اما رژیم غذایی به معنی تغذیه سالم و کاهش کالری است و ورزش به معنی فعالیت بیشتر و درنتیجه سوزاندن کالری بیشتر است.

فعالیت فیزیکی

با اینکه مردم زمانی که می‌خواهند وزن کم کنند، به طور مناسبی بر رژیم غذایی تمرکز می‌کنند، اما فعال بودن نیز بخش مهمی از برنامه کاهش وزن است. وقتی فعال باشید بدن شما به انرژی نیاز پیدا می‌کند تا کار کند و این به سوزاندن کالری‌هایی که دریافت کرده‌اید کمک می‌کند.

تمیز کردن خانه، مرتب کردن رختخواب، خرید، رسیدگی به باغچه و از این قبیل کارها همه فعالیت فیزیکی به حساب می‌آیند. از طرفی دیگر، ورزش منظم و ساختار یافته، نوعی فعالیت فیزیکی است که به صورت مرتب و مکرر انجام می‌دهید.

 

اصول اولیه کاهش وزن

هر فعالیتی که انتخاب می‌کنید باید حتماً آن را به طور منظم انجام دهید. حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت متوسط یا 75 دقیقه در هفته فعالیت هوازی شدید داشته باشید و بهتر است این مقدار در تمام طول هفته پخش شود. به یاد داشته باشید که ممکن است برای کاهش وزن و حفظ وضعیت خوب بدنی، به فعالیت فیزیکی بیشتری نیاز داشته باشید.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040