۱۱ اسفند ۱۳۹۲

تاثیرهای عجیبی که سیگار روی بدن شما می گذارد

۱۱ اسفند ۱۳۹۲ 7836 بازدیدکننده 6 نظر
تاثیرهای عجیبی که سیگار روی بدن شما می گذارد در این مقاله می خوانید

افراد سیگاری اغلب بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به سرطان‌ها و بیماری‌های غیر قابل درمان می‌شوند با تاثیرات عجیب سیگاربر روی بدن خود آشنا شوید. ...

تاثیرهای عجیبی که سیگار روی بدن شما می گذارد

کدام یک از دوقلوها سیگاری است؟

 

تاثیر سیگار بر بدن

شاید چیزی به اسم چشمه جوانی وجود نداشته باشد اما روشی قطعی برای پیرتر به نظر رسیدن وجود دارد. سیگار کشیدن، پوست، دندانها و مو را به صورتی تغییر میدهد که شما را چند سال پیرتر نشان میدهد. بعلاوه، سیگار کشیدن بر همه عملکردهای بدن از باروری گرفته تا قدرت قلب، ریه و استخوانها تاثیر میگذارد. به این دو تصویر که در کنار یکدیگر قرار دارند، توجه کنید. آیا می‌توانید تصویر فرد سیگاری را تشخیص دهید؟ انتخابتان را انجام دهید و در تصویر بعدی، از نزدیک تر ببینید.

 

علائم گویای تنباکو

 

تاثیر سیگار بر بدن

فرد تصویر سمت راست به مدت چهارده سال، نیم پاکت سیگار در روز کشیده در حالی که خواهرش (سمت چپ) هرگز سیگار نکشیده است. شل شدن پوست زیر چشم، در افراد سیگاری امری معمول است. این یکی از چند علامت مشهودی است که نشان میدهد پیامدهای تنباکو در داخل بدن، به ظاهر شما آسیب میزند. پوست خواهر سمت راست آسیب دیدگی بیشتری در مقابل آفتاب نیز داشته است.  

 

بد رنگی پوست

 

تاثیر سیگار بر بدن

سیگار کشیدن مداوم پوست را از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌سازد. بنابراین برخی از افراد سیگاری رنگ پریده به نظر می‌رسند در حالی که برخی دیگر دچار ناهماهنگی رنگدانه های پوست هستند. این تغییرات میتواند در سنین جوانی آغاز شود. طبق گفته یکی از متخصصین پوست، "در افراد غیر سیگاری جوان معمولا ناهماهنگی رنگدانه های پوست را زیاد نمیبینیم اما این حالت در افرادی که سیگار می‌کشند، به سرعت ایجاد می‌شود."

 

پوست شل و آویزان

 

تاثیر سیگار بر بدن

بیش از 4000 ماده شیمیایی در دود تنباکو وجود دارد و بسیاری از این مواد، موجب تخریب کلاژن و الاستین هستند. کلاژن و الاستین فیبرهایی هستند که به پوست انعطاف پذیری و استحکام می‌بخشند. سیگار کشیدن یا حتی اطراف دود سیگار بودن (دود دست دوم سیگار) بلوکهای ساختمان پوست را از بین می‌برد که پیامدهای آن شامل شل و آویزان شدن پوست و چین و چروکهای عمیقتر است.

 

سینه و بازوان آویزان | Sagging Arms and Breasts

سیگار تنها به ظاهر چهره شما آسیب نمیزند بلکه میتواند به فرم بدن شما نیز آسیب برساند. همان طور که پوست قابلیت ارتجاعی اش را از دست میدهد، بخشهای دیگری از بدن که زمانی سفت و فرم دار بوده اند، شروع به آویزان شدن می‌کنند. این شامل سینه و بخش داخلی بازو می‌شود.

 

خطوط دور لب

 

تاثیر سیگار بر بدن

سیگار کشیدن به نواحی اطراف لب دو نوع آسیب وارد می‌کند. اولین آسیب، جمع شدن لب فرد سیگاری است. افراد سیگاری از عضله های مشخصی در اطراف لب استفاده می‌کنند که باعث می‌شود چروکهای حرکتی در آن ایجاد شود که افراد غیر سیگاری آن را ندارند. دوم کاهش قابلیت ارتجاعی است. روی هم رفته این عوامل میتواند منجر به خطوط عمیق چروک اطراف لب شود.

 

لکه های پیری

 

تاثیر سیگار بر بدن

لکه های پیری لکه های با رنگ تیره تر بر روی پوست است که در صورت و دست زیاد دیده می شود. اگر چه هر فردی ممکن است به خاطر سپری کردن زمان زیاد زیر نور خورشید این لکه ها را بر روی پوست خود داشته باشد، اما تحقیقات نشان میدهد که افراد سیگاری بیشتر مستعد آن هستند.

در این تصویر (تصویر دو فرد دو قلو) فرد سمت راست چند دهه را با سیگار کشیدن و حمام آفتاب سپری کرده در حالی که خواهر او چنین نبوده است.

 

تخریب دندان و لثه

 

تاثیر سیگار بر بدن

دندانهای زرد یکی از انگشت نما ترین تاثیرات سیگار کشیدن در بلند مدت است، اما آسیب دهانی سیگار به همینجا ختم نمی‌شود. افرادی که سیگار می‌کشند، بیشتر دچار بیماری لثه، بوی بد همیشگی دهان و مشکلات بهداشتی دیگر دهان می‌شوند. احتمال از دست دادن دندان در افراد سیگاری دو برابر افراد غیر سیگاری است.

 

لکه روی انگشت

 

تاثیر سیگار بر بدن

تصور میکنید اگر سیگاری بین انگشتان دستتان قرار داشته باشد، جذابتر به نظر میرسد؟ اگر مدتی سیگاری بوده اید، به ناخنها و پوست دستتان نگاهی بیندازید. تنباکو می‌تواند بر روی ناخن و پوست و همینطور دندان، لکه ایجاد کند. خبر خوب این است که این لکه ها احتمالا با ترک سیگار از بین میروند.

 

ریزش مو

 

تاثیر سیگار بر بدن

با افزایش سن در زنان و مردان مو به سمت کم پشتی می‌رود و سیگار می‌تواند این فرایند را سرعت ببخشد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند افرادی که سیگار می‌کشند احتمال طاسی در آنها افزایش می‌یابد. محققان در تایوان سیگار را به عنوان عامل خطر بدیهی در افزایش طاسی با الگوی مردانه در مردان آسیایی شناسایی کرده اند.

 

آب مروارید

 

تاثیر سیگار بر بدن

حتی چشم هم در مقابل تنباکو آسیب پذیر است. سیگار کشیدن احتمال آب مروارید را با افزایش سن، افزایش میدهد. آب مروارید ناحیه ابری در عدسی چشم است که مانع رسیدن نور به شبکیه می‌شود. اگر آب مروارید باعث مشکلات جدی بینایی شود، با جراحی باید درمان گردد.  

 

پسوریازیس

 

تاثیر سیگار بر بدن

پسوریازیس بیماری مزمنی است که اغلب موجب لکه های ضخیم و پوسته پوسته بر روی پوست (معمولا در زانو، آرنج، پوست سر، دست، پا یا کمر) می‌گردد. این لکه ها ممکن است سفید، قرمز یا نقره ای باشند. مطالعات اخیر نشان میدهد در افراد سیگاری احتمال ابتلا به پسوریازیس بیشتر است.

 

چین و چروک پاکلاغی | Crow's Feet Eye Wrinkles

 

تاثیر سیگار بر بدن

در گوشه خارجی چشم همه، در نهایت چروکهایی ایجاد می‌شود اما این چروکها در افراد سیگاری زودتر و عمیقتر ایجاد می‌شوند. گرمای ناشی از سیگار روشن و جمع کردن چشم برای دور ماندن از دود، در ایجاد چروکهای گوشه خارجی چشم نقش دارد. علاوه بر این، مواد شیمیایی ناشی از استنشاق تنباکو باعث آسیب داخلی به ساختار پوست و رگهای خونی پیرامون چشم می‌شود.

 

ترک سیگار چگونه بر ظاهر شما تاثیر میگذارد

 

تاثیر سیگار بر بدن

ترک سیگار می‌تواند ظاهر شما را بهبود ببخشد. با بهبود جریان خون ، پوست اکسیژن و مواد مغذی بیشتری دریافت میکند. این وضعیت می تواند منجر به به رنگ بهتر و سالمتر پوست شود. اگر ترک سیگار را ادامه دهید، لکه های روی انگشت و ناخن نیز نا پدید می‌شوند و حتی ممکن است متوجه شوید دندانهایتان نیز سفید تر شده اند.

 

مبارزه با آسیب پوست: کرمها

 

مبارزه با آسیب پوست

وقتی سیگار را ترک می‌کنید، پوستتان را به پیری زود رس مقاوم تر می‌سازید اما چین و چروکها و لکه های پیری که پیش از این داشته اید، از بین نمی‌روند. محصولاتی برای افرادی که سابقا سیگاری بوده اند وجود دارد که برای بهبودی پوست می‌توانند از آنها استفاده کنند. این محصولات شامل رتینوئیدها و آنتی اکسیدانهای موضعی مانند ویتامین سی و ای است. بعلاوه توصیه می شود که هر روز از ضد آفتاب استفاده نمایید.

 

مبارزه با آسیبهای پوستی: عمل ها

 

مبارزه با آسیب پوست

برای نتایج چشمگیرتر، برخی از افرادی که سابقا سیگاری بوده اند، از روشهای زیبایی استفاده می‌کنند. بازسازی سطح پوست با لیزر و لایه برداری شیمیایی، لایه بیرونی پوست را که آسیب آن قابل مشاهده تر است، برمیدارد. توصیه می شود با چند درمان پوستی به خود پاداش دهید. وقتی فواید پوست بهتر را ببینید، برای ادامه ترک نیکوتین انگیزه پیدا می‌کنید.

 

شکنندگی استخوان

 

 

تاثیر سیگار بر بدن

همه میدانند که ریه ها در اثر سیگار، آسیب می‌بینند اما تحقیقات روش های حیرت آور دیگری از آسیب رسانی تنباکو به بدن را مشخص کرده است که با استخوانها شروع می‌شود. سیگار کشیدن خطر ایجاد استخوان های ضعیف شده، یا همان پوکی استخوان را افزایش میدهد. این وضعیت استخوانها را در خطر بیشتر شکستگی قرار میدهد که از جمله آن شکستگی در ستون مهره ها را می توان نام برد که باعث ایجاد انحنا و قوز کمر می‌شود.

 

بیماری قلبی و اختلال در عملکرد نعوظ  

 

تاثیر سیگار بر بدن

سیگار تقریباٌ بر همه اعضای بدن از جمله قلب تاثیر میگذارد. در افرادی که سیگار میکشند، عروقی که اکسیژن را به قلب حمل می‌کنند به مرور زمان تنگ می‌شوند. همچنین فشار خون افزایش می یابد و لخته شدن خون محتمل تر می‌شود. این عوامل احتمال حمله قلبی را افزایش می‌دهند.

 

کاهش توانایی ورزشی

 

تاثیر سیگار بر بدن

تاثیر سیگار بر ریه و قلب میتواند روی هم جمع شده و به اشکال بزرگی در زمین ورزش تبدیل شود. افراد سیگاری احتمالا ضربان قلب سریعتر، جریان خون ضعیفتر و تنفس کوتاهتری دارند که در ورزش خوب نیست. مهم نیست ورزش مورد علاقه تان چیست، تنها راه افزایش عملکرد در ورزش، ترک سیگار است.

 

مشکلات باروری

 

تاثیر سیگار بر بدن

زنانی که سیگار می‌کشند، دشواری بیشتری در باردار شدن و به دنیا آوردن نوزادان سالم دارند. سیگار با مشکلات بارداری مرتبط است و سیگار کشیدن در حین بارداری احتمال سقط جنین، زایمان زود هنگام یا تولد نوزادی با وزن کم را افزایش میدهد.

 

یائسگی زود هنگام

 

تاثیر سیگار بر بدن

همه زنها به سن یائسگی می‌رسند، مرحله ای که هورمونهای زنانه کاهش می‌یابد و سیکل قاعدگی متوقف می‌شود. بیشتر زنان این تغییر را در سن پنجاه سالگی تجربه می‌کنند اما افراد سیگاری به طور متوسط حدود یک و نیم سال زودتر از افراد غیر سیگاری یائسه می‌شوند. این تاثیر در زنانی که سالهای زیاد به شدت سیگار کشیده اند، بیشتر تاثیر می‌گذارد.

 

سرطان دهان

 

تاثیر سیگار بر بدن

افرادی که سیگار می‌کشند یا از محصولات تنباکوی بدون دود استفاده می‌کنند بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض سرطان دهان قرار دارند. افراد سیگاری که مشروبات الکلی زیادی نیز مصرف میکنند پانزده برابر بیشتر در معرض این نوع سرطان قرار دارند. متداولترین علائم آن شامل زخمی بر روی زبان، لب، لثه یا نواحی دیگر داخل دهان است که به خودی خود خوب نمی‌شود و ممکن است دردناک باشد. ترک سیگار خطر سرطان دهان را به میزان قابل توجهی ظرف چند سال کاهش میدهد.

 

سرطان ریه

 

تاثیر سیگار بر بدن

سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان ها در دنیاست. از هر ده مرگ ناشی از این بیماری نه مرگ به علت سیگار کشیدن بوده است. سیگار می‌تواند به شیوه ای دیگر نیز به ریه آسیب برساند، به این صورت که افراد را مستعد به مشکلات تنفسی و عفونتهای خطرناکی مانند ذات الریه می‌کند.

 

ترک سیگار چگونه بر سلامتی تاثیر می‌گذارد

 

ترک سیگار

تنها ظرف بیست دقیقه، فشار خون و ضربان قلب به حالت طبیعی باز می‌گردد. ظرف 24 ساعت خطر حمله قلبی کاهش می‌یابد. در هفته اول پس از ترک، مژکهای کوچک شروع به جارو کردن محرکها به خارج از ریه می‌کنند. ظرف یک سال خطر بیماری قلبی به نصف افرادی که هنوز سیگار می‌کشند میرسد. پس از ده سال ترک سیگار، دیگر احتمال بیشتر مرگ ناشی از سرطان ریه نسبت به افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند، وجود ندارد.

 

بوی سیگار

 

ترک سیگار

با ترک سیگار، بوی سیگار در نفس، مو و لباس شما از بین میبرد. بوی سیگار برای افراد غیر سیگاری جالب نیست و خطراتی برای سلامتی به دنبال دارد. این بو به این معنی است که افراد اطراف شما در معرض سموم تنباکو هستند که گاهی اوقات دود دست سوم سیگار خوانده می‌شود. این سموم به خصوص برای کودکان میتواند مضر باشد.

 

آیا می‌توانید ترک کنید

 

ترک سیگار

کارشناسان با مشکل بودن ترک سیگار موافقند اما اگر میگویید این کار غیر ممکن است، دوباره به آن فکر کنید. در حالی که 45 میلیون فرد سیگاری در امریکا وجود دارد، حداقل 48 میلیون فردی که سیگار را ترک کرده اند نیز وجود دارد. اگر 48 میلیون نفر توانسته اند ترک کنند، پس این کار شدنی است. فقط به یاد داشته باشید که بیشتر مردم بیش از یک بار سعی می‌کنند ترک کنند و تنها 4 تا 7 درصد از مردم بدون کمک موفق می‌شوند. از پزشک خود استراتژیهای ترک سیگار مناسب برای خود را جویا شوید.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040