۸ بهمن ۱۳۹۳

بادام تلخ

۸ بهمن ۱۳۹۳ 12972 بازدیدکننده 0 نظر
بادام تلخ در این مقاله می خوانید

بادام‌ها یکی از انواع مغزهای گیاهی هستند که بسته به نوع درختی که از آن به‌دست‌آمده‌اند ممکن است تلخ یا شیرین باشند. در این مقاله با خواص، تاثیرات و عوارض مصرف بادام تلخ آشنا می شوید. ...

بادام تلخ

بادام شیرین از نوعی درخت به نام Prunus amygdalus var. dulcis به دست می‌آید و حاوی مواد شیمیایی سمی نیست اما بادام تلخ از نوع دیگری از درخت بادام به نام Prunus amygdalus var. amara تولید می‌شود که حاوی مواد شیمیایی سمی است.

علیرغم نگرانی‌های جدی، مردم از مغز بادام تلخ دارو تهیه می‌کنند که برای اسپاسم، درد، سرفه و خارش مورداستفاده قرار می‌گیرد. روغن فرار بادام تلخ نیز از مغز میوه‌های مرتبط دیگری ازجمله زردآلو، هلو و آلو تهیه می‌شود. این روغن‌ها نیز همانند بادام تلخ حاوی مواد شیمیایی سمی هستند.

 

چگونه تأثیر می‌گذارد؟

اطلاعات علمی کافی برای شناخت تأثیر بادام تلخ بر هر بیماری یا وضعیت پزشکی در دست نیست. بادام تلخ حاوی سمی به نام اسید هیدروسیانیک است که موجب عوارض جدی می‌گردد.

 

کاربردها و تأثیرات بادام تلخ

کاربرد بادام تلخ

شواهد تأثیر آن در موارد ادعاشده زیر ناکافی است:

اسپاسم

درد

سرفه

خارش

وضعیت‌های دیگر

شواهد بیشتری برای تعیین درجه تأثیرگذاری بادام تلخ در این موارد لازم است.

 

عوارض و خطرات بادام تلخ

عوارض مصرف بادام تلخ

بادام تلخ را مصرف نکنید. مصرف خوراکی بادام تلخ بی‌خطر نیست چون حاوی سمی به نام اسید هیدروسیانیک است. عوارض جدی آن شامل آهسته کردن دستگاه عصبی، مشکلات تنفسی و مرگ است.

 

هشدارها و احتیاط‌های ویژه

بادام تلخ

مصرف بادام تلخ برای همه افراد مضر است، اما برخی افراد باید خیلی بیشتر در عدم مصرف آن دقت کنند:

زنان باردار و شیرده: مصرف خوراکی بادام تلخ برای این افراد احتمالاً خطرناک است

جراحی: بادام تلخ دستگاه عصبی را کند می‌کند. داروهای بی‌هوشی و داروهای دیگری که در حین جراحی استفاده می‌شوند نیز چنین تأثیری می‌گذارند بنابراین مصرف بادام تلخ همراه با این داروها ممکن است بیش‌ازحد دستگاه عصبی را کند نماید. حداقل دو هفته پیش از جراحی بادام تلخ مصرف نکنید.

 

تداخل دارویی بادام تلخ

تداخل دارویی بادام تلخ

تداخل دارویی در این ترکیبات وجود دارد:

داروهای آرام‌بخش (داروهای ضدافسردگی دستگاه عصبی مرکزی) با بادام تلخ تداخل ایجاد می‌کند

بادام تلخ سمی بوده و ممکن است موجب خواب‌آلودگی و کسالت شود. داروهایی که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند را آرام‌بخش (مسکن) می‌گویند. مصرف بادام تلخ همراه با داروهای آرام‌بخش ممکن است موجب خواب‌آلودگی بیش‌ازحد شود. برخی از داروهای آرام‌بخش عبارت‌اند از کلونازپام، لورازپام، فنوباربیتال، زولپیدم و داروهای دیگر.

 

دوز بادام تلخ

دوز مناسب بادام تلخ بستگی به چند فاکتور دارد مانند سن، سلامت و چندین وضعیت سلامتی دیگر. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی وجود ندارد که میزان مناسب دوز بادام تلخ را مشخص کند. به یاد داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه بی‌خطر نیستند و دوز مصرف آن‌ها مهم است. حتماً دستورالعمل مربوط به محصول که روی برچسب آن نوشته‌شده را رعایت کرده و با داروساز یا پزشک یا متخصصان دیگر سلامتی پیش از مصرف آن مشورت نمایید.

 

کاربردهای روغن بادام تلخ

کاربردهای روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ همان‌طور که پیشتر اشاره شد سمی است و حاوی امیگدالین است که در هسته آلو، زردآلو و هلو نیز وجود دارد. بادام‌های شیرین حاوی این ماده که سمی است، نمی‌باشند بنابراین مصرف روغن این بادام‌ها بی‌خطر است. اگرچه مصرف روغن بادام تلخ تاریخچه‌ای طولانی در سرتاسر دنیا دارد اما این روزها برخی از کاربردهای آن به خاطر عوارضی که دارند در برخی کشورها ممنوع شده‌اند.

 

ادعای درمان سرطان

روغن بادام تلخ حاوی امیگدالین است که ممکن است برای تهیه لتریل از آن استفاده شود. لتریل به‌عنوان درمان جایگزین سرطان در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود اما شواهد بالینی که این تأثیر را تأیید کنند وجود ندارند و خطرات احتمالی آن مهم‌تر از فواید آن می‌باشد. این عامل ضد سرطانی فعال احتمالاً سیانید است و عوارض مصرف این روغن همانند علائم مسمومیت سیانید ازجمله مرگ است. استفاده از لتریل برای درمان سرطان توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا و نیز در اروپا ممنوع شده است اگرچه در برخی کشورها هنوز تولید و استفاده می‌شود.

 

آشپزی

بادام تلخ

روغن بادام تلخ گاهی اوقات در آشپزی و طبخ غذا مورداستفاده قرار می‌گیرد (بیشتر برای شیرینی‌جات) اما به خاطر عوارض آن، این روغن در امریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی در دسترس نیست.  گاهی اوقات به آن روح بادام‌ها (spirit of almonds ) گفته می‌شود . روغن بادام سنتزی را می‌توانید از مغازه‌ها و عطاری‌ها تهیه کنید یا از عصاره جایگزین بادام استفاده کنید. بادام تلخ که فراوری می‌شود تا اسید پروسیک آن گرفته شود در فهرست افزودنی‌های بی‌خطر غذایی قرار دارد. امیگدالین وقتی با آب ترکیب می‌شود اسید پروسیک آزاد می‌کند.  

 

مصارف تاریخی روغن بادام تلخ

درخت‌های بادام بومی افریقای شمالی و شرق آسیا هستند اما در کشورهای حوزه مدیترانه نیز درگذشته کاشته می‌شدند. تمدن‌های باستانی مانند رم از روغن بادام تلخ به‌عنوان داروی ضد کرم (رها شدن از انگل‌های روده‌ای) و درمان تب‌های متناوب استفاده می‌کردند.  بادام احتمالاً توسط رومی‌ها به انگلستان برده شد. در قرون‌وسطی مردم از آن به‌عنوان دیورتیک و مسهل استفاده می‌کردند. همچنین درگذشته به‌عنوان ضد سرفه استفاده می‌شد. بادام تلخ ممکن است خواص ضد سرفه، خلط‌آور و ضدالتهابی داشته باشد .
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040