۷ بهمن ۱۳۹۶

وقتی کودک نوپایتان دروغ می گوید چکار کنید

۷ بهمن ۱۳۹۶ 497 بازدیدکننده 0 نظر
وقتی کودک نوپایتان دروغ می گوید چکار کنید در این مقاله می خوانید

اغلب کودکان در سنین کم شروع به دروغ‌گویی می‌کنند و این رفتار باعث نگرانی والدین می‌شود. این ترفندها به واکنش شما کمک خواهد کرد. ...

وقتی کودک نوپایتان دروغ می گوید چکار کنید

احساس غرور کنید

دروغ گفتن کودک نوپای ما در حدود دو سالگی شروع می‌شود. بر اساس یک تحقیق علمی این دروغ‌گویی نشانه‌ای از خلاقیت و هوش کودک است. دفعه‌ی بعدی که کودکتان گفت او اتاق را به هم نریخته است از  دست او عصبانی نشوید. اما چرا بعضی کودکان در سنین پایین‌تر دروغ را شروع می‌کنند و چه چیزی باعث این اختلاف در آن‌ها می‌شود؟ می‌توان به‌طور خلاصه گفت این دسته از کودکان باهوش‌ترند.

 

 

توجه به انگیزه آن‌ها

کودکان اغلب به‌سختی می‌توانند بین واقعیت و رؤیا تفاوت قائل شوند. این تصورات خیالی برای سن کودک مناسب‌اند. حتی برخی از آن‌ها ممکن است برای آماده کردن خودشان برای مبارزه با یک کار پر چالش دروغ بگویند. بنابراین اگر کودکتان می‌گوید در باشگاه یک کار خیلی سخت را انجام داده است و می‌دانید  این کار را انجام نداده با او بحث نکنید. شاید او در ذهن خود موفقیت‌های آینده‌اش را می‌بیند.

 

 

استفاده از روش تقویت مثبت

در مواردی که بحث امنیت مطرح است یافتن حقیقت ضروری است. به‌جای اینکه کودک را برای دروغ‌گویی تنبیه کنید به او بگویید " من سعی می‌کنم خودم متوجه حقیقت بشوم. اما اگر خودت بگویی واقعاً چه اتفاقی افتاده است بسیار خوشحال خواهم شد."

 

 

با او یکدل باشید

اگر می‌دانید کودکتان به خاطر ترس از واکنش شما دروغ می‌گوید به او واکنش‌هایی بدون قضاوت نشان داده و برایش فضایی امن ایجاد نمایید. مثلاً بگویید : من شنیدم گفتی تو برادرت را نزدی. اما کسی او را زده است. اجازه بده هر زمان که فکر می‌کنی ممکن است کسی به شما ضربه بزند من بدانم تا بتوانم شما را حفظ کنم. »

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040