۱ تير ۱۳۹۵

منابع آلوده کننده ی هوای خانه که ممکن است روی کودک اثر بگذارند

۱ تير ۱۳۹۵ 1474 بازدیدکننده 0 نظر
منابع آلوده کننده ی هوای خانه که ممکن است روی کودک اثر بگذارند در این مقاله می خوانید

در خانه منابعی وجود دارند که حتی بدون اینکه متوجه باشید هوا را آلوده می‌کنند. این آلودگی می‌تواند برای کودک شما مضر باشد. ...

منابع آلوده کننده ی هوای خانه که ممکن است روی کودک اثر بگذارند

کودکان و مواد شیمیایی در خانه

تهویه هوای خانه

ترکیبات آلی فرار (VOCs) گازهایی هستند که توسط بسیاری از محصولات خانگی منتشر می‌شوند. این گازها باعث بروز مشکلاتی مانند سردرد، حالت تهوع و حساسیت در چشم‌ها و گلو می‌شوند. این گازها می‌توانند خصوصاً روی نوزادان اثرگذار باشند، زیرا در نزدیکی زمین قرار دارند، جایی که این گازهای سنگین معلق‌اند.

 

فرش‌ها مواد شیمیایی آزاد می‌کنند

تهویه هوای خانه

برخی فرش‌ها، تشک‌ها و بالشت‌های جدید از خود گازهای مضر آزاد می‌کنند. از فرش‌هایی که ترکیبات آلی فرار کمی دارند انتخاب کنید. در صورت امکان چند روز فرش را در محیط آزاد باز بگذارید. زمان باز کردن فرش در خانه نمانید و برای چند روز تهویه‌ی هوای خوبی در خانه داشته باشید.

 

رنگ و آلودگی هوای داخل خانه

سلامت کودک

رنگ‌ها از خود گازهای مضری منتشر می‌کنند. برای کم کردن خطر این گازها از رنگ‌هایی استفاده کنید که دارای  ترکیبات آلی فرار کمی هستند. در زمان رنگ زدن و تا چند روز بعد که رنگ خشک می‌شود پنجره‌ها را باز نگه‌دارید.

 

مشکلات سلامتی با بخار تفلون

سلامت کودک

آشپزی با ظروف نچسب می‌تواند در دمای بالا سبب انتشار گازهای سمی شود. پوشش نچسب مانند تفلون با قرار گرفتن در معرض دمای بسیار بالا از خود مواد شیمیایی آزاد می‌کند. از تفلون روی گازهای دارای حرارت بالا استفاده نکنید.

 

مواد شیمیایی وسایل کاردستی

سلامت کودک

زمانی که کودک شما می‌خواهد کاردستی درست کند بهتر است بیرون از خانه بروید که تهویه‌ی بهتری دارد. با توجه به نوع محصول و تاریخ انقضای آن ممکن است از ماژیک، چسب و دیگر وسایل گازهایی منتشر شود که باعث سردرد و حساسیت در چشم، گلو و بینی شوند.

 

مشکلات محصولات نظافتی برای سلامت

سلامت کودک

مواد شیمیایی موجود در برخی پاک‌کننده‌های خانگی در صورت تماس یا استنشاق می‌توانند سمی بوده و باعث مشکلات پوستی و تنفسی شود. این مشکل بیشتر در کسانی روی می‌دهد که مستعد مشکلات پوستی و تنفسی هستند.

 

کودکان و دود سیگار

سلامت کودک

زندگی در خانه‌ای که فردی سیگاری در آن است می‌تواند باعث شود کودک بیشتر مستعد ابتلا به عفونت گوش، برونشیت، ذات‌الریه و سرفه‌های شدید شود. کودکان مبتلا به آسم حملات بیشتر و شدیدتری در این محیط خواهند داشت. تنفس دود سیگار می‌تواند باعث آسم در کودکانی شود که قبلاً هیچ‌گونه از علائم آن را نداشته‌اند.

 

مشکلات گاز و آلودگی هوا

سلامت کودک

اجاق گازهایی که درست نصب نشده‌اند و گاز آزاد می‌کنند می‌توانند گازهای مضری در خانه انتشار دهند. کربن مونوکسید در مقدار کم می‌تواند باعث خستگی شود. مقدار زیادتر این گاز باعث حالت تهوع، گیجی و حتی مرگ فرد ممکن است شود.

 

نگرانی برای خوشبوکننده‌های هوا

سلامت کودک

خوشبوکننده‌های هوا ممکن است در برخی افراد باعث سردرد و مشکلات تنفسی شوند. تقریباً یک‌سوم افراد مبتلا به آسم زمانی که در معرض خوشبوکننده‌ها قرار می‌گیرند دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. به جای این خوشبوکننده‌ها می‌توانید از گیاهانی مانند رزماری، ریحان یا نعناع به همراه تهویه‌ی خوب هوا برای داشتن هوای تازه کمک بگیرید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040