۲۲ خرداد ۱۳۹۵

چگونه میزان شیر خود را افزایش دهید

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ 975 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه میزان شیر خود را افزایش دهید در این مقاله می خوانید

دوران شیردهی می تواند برای شما نگرانی های زیادی داشته باشد. باید در کنار تامین شیر مورد نیاز کودک، مراقبت سلامت خود و نوزادتان باشید. ...

چگونه میزان شیر خود را افزایش دهید

شیر بدهید

افزایش مقدار شیر

هرچه بیشتر به نوزادتان شیر بدهید بدن شما شیر بیشتری خواهد ساخت. یک برنامه‌ی خاص را لازم نیست دنبال کنید. هر زمان که کودک گرسنه است و تا هر رمان که می‌خواهد به او شیر بدهید، خصوصاً در هفته‌های اول پس از زایمان. پس از تخلیه‌ی شیر یک سینه به سراغ سینه‌ی دیگر بروید.

 

نگران نباشید

افزایش مقدار شیر

مادران بسیاری فکر می‌کنند شیرشان کم است اما در حقیقت مشکلی وجود ندارد. تا زمانی که کودک شما هشیار و فعال است و مرتباً غذا می‌خورد و پوشکش را خیس می‌کند همه‌چیز خوب است. به یاد داشته باشید چند روز پس از زایمان ممکن است زمان ببرد تا شیر شما بیاید.

 

استراحت کنید

افزایش مقدار شیر

کمبود خواب مانند شیر دادن و تغذیه بر میزان شیر شما اثرگذار است.

 

با استرس بجنگید

افزایش مقدار شیر

باوجودی که استرس شاید شیر شما را قطع نکند اما مانع رفلاکس شیر و پایین آمدن آن می‌شود، این رفلاکس شیر را از مجرای شیر آزاد می‌کند. درنتیجه دسترسی به شیر موردنیاز برای کودک سخت‌تر خواهد شد. از خودتان مراقبت کنید زیرا شما بهترین فرد برای کودکتان هستید.

 

کمک بگیرید

افزایش مقدار شیر

از مادران دیگری که شیر می‌دهند سؤال کرده و کمک بگیرید. می‌توانید از راهنمایی‌های دوستان، مادر و یا هر فرد دیگری در خانواده‌ی خود استفاده کنید.

 

آبجو و دیگر مشروبات استفاده نکنید

افزایش مقدار شیر

شاید شنیده باشید که آبجو میزان شیر را افزایش می‌دهد اما در حقیقت نوشیدن الکل میزان شیر بدن را کاهش می‌دهد.

 

آب زیاد بنوشید

افزایش مقدار شیر

اگر دچار کم‌آبی شوید شیر شما کم می‌شود. با وجود یک نوزاد خیلی راحت سرتان شلوغ شده و یادتان می‌رود آب بخورید، پس بهتر است یک بطری آب در کنار خود داشته و همه‌جا با خودتان ببرید. همچنین سعی کنید غذاهایی را امتحان کنید که آب زیادی دارند مانند میوه‌ها و سیزیجات.

 

به تغذیه‌ی خود برسید

افزایش مقدار شیر

برای داشتن منبع شیر و همچنین حفظ سلامت خود باید به تغذیه دقت خاصی داشته باشید. در دوران شیردهی شما به 300 تا 500 کالری بیشتر نیاز دارید تا وزن قبل از بارداری خود را حفظ کنید. بهترین رژیم غذایی برای مادران شیرده یک رژیم غذایی سالم و متعادل است که سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و غلات باشد.

 

برای استفاده از شیشه صبر کنید

افزایش مقدار شیر

شیردادن از شیشه برای مدتی بعد از زایمان بد نیست اما در چند هفته‌ی اول باید کودک کار مکیدن را تا بیشترین حد ممکن از سینه‌های مادر انجام دهد. کودک شما بهتر از دستگاه‌های شیردوش سینه‌ها را تخلیه می‌کند بنابراین در واکنش به سیگنال‌های کودک در مقایسه با ماشین، بدن شیر بیشتری می‌سازد.

 

گیاهان دارویی

افزایش مقدار شیر

برخی گیاهان دارویی باعث افزایش شیر زنان می‌شوند. یکی از آن‌ها تخم شنبلیله است که اغلب در آشپزی استفاده می‌شود. گزینه‌ی دیگر شکوفه‌های گل خار است.

 

غذاها و منبع شیر

افزایش مقدار شیر

برای داشتن شیر بیشتر نیاز به خوردن غذاهای خاص نیست. تنها داشتن یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع سیزیجات، میوه‌ها، غلات، پروتئین و کمی چربی باشد کافی است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند سیر، پیاز و نعناع روی طعم شیر اثر می‌گذارند، بنابراین شاید نوزاد شما بیشتر شیر بخورد و درنتیجه شیر بیشتری تولید شود.

 

اگر زیاد از شیردوش استفاده می‌کنید

افزایش مقدار شیر

اگر بیشتر مواقع از شیردوش کمک می‌گیرید به این نکته دقت کنید. میزان تولید شیر بیشتر و جریان آن در سینه‌ها با حضور کودک است بنابراین سعی کنید در زمان دوشیدن شیر عکس کودکتان را ببینید، به صدای ضبط‌شده‌ی او گوش دهید و یا عطر بدنش را از پتو یا لباسش استشمام کنید.

 

سینه‌ها را ماساژ دهید

ماساژ سینه می‌تواند به افزایش حجم و محتویات چربی در شیر کمک کند. زمانی که کودکتان آرام است و زیاد شیر نمی‌مکد سینه‌ی خود را از نزدیکی قفسه‌ی سینه ماساژ داده و به سمت نوک سینه بیاورید. می‌بینید کودک چند قلوپ شیر می‌خورد.

 

داروها را چک کنید

افزایش مقدار شیر

برخی داروها بر میزان شیر اثردارند. داروهای متداولی که ممکن است روی شیر شما اثر بگذارند آنتی‌هیستامین‌ها، ضداحتقان ها، داروهای ضدبارداری دارای هورمون استروژن، ادرارآور ها و برخی داروهای کاهش وزن هستند. با پزشک خود درباره‌ی داروهای جایگزین صحبت کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040