۳۰ فروردين ۱۳۹۵

همه چیز درباره ی تست های بارداری خانگی

۳۰ فروردين ۱۳۹۵ 2530 بازدیدکننده 0 نظر
همه چیز درباره ی تست های بارداری خانگی در این مقاله می خوانید

آیا عادت ماهانه‌ی شما عقب‌افتاده است؟ نفخ‌کرده‌اید؟ سینه‌هایتان حساس شده‌اند؟ صبح‌ها حس بدی دارید؟ شاید بهتر است به سراغ تست‌های بارداری بروید. ...

همه چیز درباره ی تست های بارداری خانگی

با وجودی که علائم زیادی برای بارداری وجود دارد اما شاید بروز هریک از این علائم به یک تست بارداری مثبت منتهی نشود. تست‌های بارداری برای تشخیص احتمال باردار بودن شما طراحی‌شده‌اند اما باید به یاد داشته باشید همیشه نتیجه‌ی این تست‌ها مثبت نخواهد بود.

نوع برند تست بارداری انتخاب‌شده به‌ندرت تأثیر زیادی بر نتیجه‌ی تست خواهد داشت. حتی ارزان‌ترین تست‌های بارداری نیز می‌توانند میزان هورمون hCG را اندازه‌گیری کنند. تنها دقت داشته باشید تاریخ مصرف تست نگذشته باشد، در آفتاب نمانده و فشرده نشده باشد. اصلی‌ترین دلیل جواب اشتباه تست‌های بارداری اشتباه‌های انسانی است که اغلب به خاطر استفاده از آن‌ها در زمان نامناسب می‌باشد.

 

چه زمانی باید از تست‌های بارداری استفاده کرد؟

زمان استفاده از تست بارداری

بیشتر زنان زمانی که یک یا دو مورد از علائم بارداری را دارند به سراغ تست‌های بارداری می‌روند. برای بسیاری از زنان اولین علامت اغلب عقب افتادن عادت ماهانه است. شاید شما علائم دیگری نیز داشته باشید. اغلب تست‌های بارداری در اولین روزعقب افتادن عادت ماهانه نتیجه‌ی زیاد درستی ندارند. برخی تست‌ها حساسیت بالاتری داشته و می‌توانند زودتر استفاده شوند اما نتیجه‌ی آن به‌اندازه ی زمانی که چند روز بعد از عقب افتادن عادت ماهانه صبر کرده‌اید معتبر نیست.

میزان حساسیت تست‌های بارداری اغلب روی بسته‌بندی آن با عنوان mIU/ml مشخص‌شده است. رنج حساسیت تست‌های بارداری از 10 mIU/ml  تا 40 mIU/ml متغیر است. هرچه این عدد کمتر باشد تست حساسیت بیشتری دارد و زودتر می‌تواند نتیجه‌ی بارداری را تشخیص دهد.

 

تست‌های بارداری خانگی چگونه کار می‌کنند؟

تست های بارداری خانگی

 این تست‌ها با اندازه‌گیری مقدار هورمون اچ سی جی (hCG ) در ادرار بارداری را تشخیص می‌دهند. پس از برقراری رابطه‌ی جنسی حدود 10 تا 14 روز زمان می‌برد تا هورمون hCG خود را در ادرار نشان دهد. اغلب با جواب منفی یک خط در تست مشخص می‌شود که نشان می‌دهد باردار نیستید. اگر دو خط در تست مشخص شد نشان‌دهنده‌ی بارداری شماست. در برخی تست‌ها این خطوط در کنار هم قرار دارند و در بعضی دیگر علامت مثبت یا منفی روی تست نمایان می‌شود. راهنمای استفاده از تست خود را حتماً قبل از استفاده مطالعه کنید.

 

آیا نتیجه‌ی تست می‌تواند اشتباه باشد؟

نتیجه ی تست بارداری

تست بارداری با اندازه‌گیری میزان هورمون hCG در ادرار کار می‌کند. برای درست بودن نتیجه‌ی تست باید چند روز از تاریخ عادت ماهانه‌ی شما گذشته باشد. در برخی مواقع البته ممکن است با بالا بودن میزان هورمون قبل از عقب افتادن عادت ماهانه نیز نتیجه‌ی تست مثبت شده و بارداری شما تشخیص داده شود.

اگر تست بارداری شما مثبت شده باشد یعنی در ادرار هورمون hCG تشخیص داده‌شده و شما باردار تلقی می‌شوید. بااین‌وجود هنوز احتمال سقط زودرس جنین یا بارداری شیمیایی وجود دارد، یعنی درست در زمان انتظار عادت ماهانه‌ی شما شروع خواهد شد. این موضوع زنان را گیج کرده و باعث می‌شود به‌درستی تست‌های بارداری شک کنند.

هرچه تست حساس‌تر باشد نتیجه‌ی مثبت زودتر مشخص می‌شود. مشکل جایی پیش می‌آید که شما قبل از موعد عادت ماهانه‌ی خود از تست استفاده کرده و جواب آن منفی شده باشد. اگر این اتفاق افتاد بهتر است چند روز صبر کرده و دوباره تست را تکرار کنید. پاسخ منفی تست به این معنا نیست که شما باردار نیستید، تنها یعنی میزان هورمون hCG در ادرار به‌اندازه‌ای نبوده است که نتیجه را مثبت کند. این یعنی یک تست در دو روز مختلف می‌تواند نتایج متفاوتی ایجاد کند و یا نتیجه‌ی آن یکسان بوده اما شما باردار باشید.

 

چرا نیاز به تست خون است؟

آزمایش خون تشخیص بارداری

تست خون نوعی از تست‌های تشخیص بارداری است که برای تشخیص هورمون hCG در خون استفاده می‌شود. این تست اعداد مشخصی را نشان می‌دهد که پزشک شما می‌تواند از آن برای تشخیص یا مقایسه‌های لازم در طول بارداری استفاده کند.در کل میزان hCG در اوایل بارداری هر دو روز تقریباً دو برابر می‌شود. بنابراین با چندین تست خون به فاصله‌ی 48 ساعت می‌توانید عدد hCG را دریافت کرده و درک بهتری از شرایط بارداری خود داشته باشید. این نوع تست دادن می‌تواند در تشخیص سقط‌های زودرس و حتی بارداری خارج رحمی یا چندقلویی کمک کند.

یک تست خون میزان hCG را تشخیص می‌دهد. تست خون از تست ادرار دقیق‌تر است و می‌تواند 6 تا 8 روز پس از تخمک‌گذاری بارداری را تشخیص دهد. بااین‌وجود نیازی نیست تا زمان عقب افتادن عادت ماهانه‌ی خود به سراغ آزمایش خون بروید مگر اینکه برای سلامت شما پزشک لازم بداند.

 

اگر تست مثبت بود چکار کنیم؟

تست مثبت بارداری

اگر نتیجه‌ی تست شما مثبت بود می‌توانید فرض را بر بارداری خود بگذارید. مبارکتان باشد! در ابتدا باید تصمیم بگیرید می‌خواهید این خبر خوب را به چه کسانی بدهید. باید برای خود یک پزشک نیز انتخاب کنید. کارهای زیادی دارید که باید انجام دهید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040