۱۸ تير ۱۳۹۳

کمک‌های اولیه در سوختگی ناشی از برق

۱۸ تير ۱۳۹۳ 2460 بازدیدکننده 0 نظر
کمک‌های اولیه در سوختگی ناشی از برق در این مقاله می خوانید

ما در این مقاله نحوه مواجهه با فردی که دچار برق‌گرفتگی شده را، به شما آموزش می‌دهیم، تا با کمک‌رسانی به‌موقع جان او را نجات دهید. ...

کمک‌های اولیه در سوختگی ناشی از برق

کمک‌های اولیه در سوختگی ناشی از برق (الکتریکی)

سوختگی ناشی از برق ممکن است خفیف به نظر برسد یا اصلاً در پوست خود را نشان ندهد، اما آسیب ممکن است عمیق بوده و به عمق بافت‌های زیرپوستی واردشده باشد. اگر یک جریان الکتریکی قوی از بدنتان عبور کند، آسیب داخلی، مانند اختلال در ضربان قلب یا ایست قلبی ممکن است اتفاق بیفتد. گاهی اوقات شوک ناشی از سوختگی الکتریکی ممکن است موجب افتادن یا پرت شدن شما شده، و به شکستگی یا آسیب‌های مرتبط دیگر بینجامد.

اگر فردی که دچار سوختگی ناشی از برق شده درد دارد، گیج است یا تغییراتی در تنفس، ضربان قلب یا هوشیاری نشان می‌دهد فوراً با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

 

در حالی که به فردی که دچار سوختگی الکتریکی شده کمک می‌کنید و منتظر رسیدن اورژانس هستید اقدامات زیر را انجام دهید:

 

1- اول نگاه کنید، به او دست نزنید. فرد ممکن است هنوز در تماس با منبع الکتریکی باشد و تماس با او موجب عبور جریان برق از بدن شما شود.

2- در صورت امکان منبع جریان الکتریکی را خاموش‌کنید. اگر امکان این کار وجود ندارد، با استفاده از یک شیء غیر رسانا و خشک از جنس چوب، پلاستیک یا مقوا، منبع را از خود و فرد مصدوم دور کنید.

3- علائم گردش خون (تنفس، سرفه، یا حرکت) را بررسی کنید. اگر علائمی مشاهده نمی‌شوند فوراً سی پی آر (احیای قلبی ریوی) انجام دهید.

4- نگذارید فرد دچار شوک شود. او را طوری بخوابانید که سر او پایین‌تر از بدنش قرار بگیرد. اگر امکان دارد پاها را بالاتر قرار دهید.

5- ناحیه آسیب‌دیده را بپوشانید. اگر فرد نفس می‌کشد، ناحیه سوخته را با گاز استریل یا بانداژ استریل یا دستمال تمیز بپوشانید. از حوله یا پتو یا پارچه‌های ریش‌ریش استفاده نکنید چون تارهای شل آن‌ها ممکن است به ناحیه سوختگی بچسبد.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040