۶ آبان ۱۳۹۲

کمک های اولیه برای آسیب های چشمی

۶ آبان ۱۳۹۲ 2638 بازدیدکننده 0 نظر
کمک های اولیه برای آسیب های چشمی در این مقاله می خوانید

کمک های اولیه بعد از رسیدن آسیب به چشم جزء ضروری ترین کاری است که باید صورت بگیرد با خواندن این مقاله شما با این اقدامات اولیه آشنا خواهید شد ...

کمک های اولیه برای آسیب های چشمی

مقدمه

انجام کمک‌های اولیه درست در زمان بروز آسیب‌های چشمی، برای جلوگیری از صدمه‌های جدی و حتی کوری بسیار حیاتی است. اقدامات زیر را به سرعت بعد از ایجاد آسیب‌دیدگی و قبل از اینکه به یک فرد متخصص مراجعه کنید انجام دهید.

 

آماده باشید

چند وسیله هست که می‌توانید در جعبه کمک‌های اولیه خود نگهداری کنید و در زمان ایجاد آسیب‌های چشمی مورد استفاده قرار دهید. این وسایل شامل قطره شستشوی چشم، محافظ چشمی محکم، گاز استریل و باند می‌باشند.

 

مواد شیمیایی

در صورتی که مواد شیمیایی و یا سمی وارد چشم شما شد، به سرعت چشم خود را با آب تمیز به طور کامل شستشو دهید. تا جایی که می‌توانید چشم را باز کرده و بر روی آن آب بریزید. قبل از شستشوی چشم‌ها حتماً دست‌های خود را پاک کنید. شستشوی چشم‌ها را برای مدت 15 دقیقه ادامه دهید. بعد از شستن چشم‌ها، آن‌ها را نبندید، برای اینکه مواد شیمیایی ممکن است در چشم‌ها محبوس شوند. به جای آن به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

 

بریدگی و سوراخ شدگی

در صورتی که چشم و یا پلک‌ها دچار بریدگی و یا جراحت شدند، آن‌ها را با آن شستشو ندهید. در این صورت لازم است به سرعت به متخصص مراجعه کنید. در همین حین، چشم خود را با یک محافظ محکم بپوشانید. در صورتی که پوشش محافظ استاندارد چشمی نداشتید، می‌توانید از نیمه پایینی یک فنجان کاغذی استفاده کنید.

 

اشیاء خارجی

در صورتی که اشیاء خارجی در چشم شما محبوس شد، اول اجازه دهید که اشک چشم‌ها آن‌ها را به طور طبیعی خارج کند. روش دیگر برای این کار این است که از آب آشامیدنی تمیز برای شستشوی چشم استفاده کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، چشم را بررسی کنید تا بتوانید شیء خارجی را پیدا کنید. پلک پایینی را جلو کشیده و زیر آن را بررسی کنید، سپس پلک بالایی را جلو داده و زیر آن را نیز چک کنید. چشم‌های خود را مالش ندهید، زیرا این کار ممکن است باعث گیر کردن شیء در چشم شده و در این صورت به کمک پزشکی نیاز پیدا خواهید کرد. در صورتی که نتوانستید مشکل را برطرف کنید، چشم را به نرمی پوشانده و به پزشک مراجعه کنید.

 

مشاوره پزشکی

به این دلیل که اقدام سریع در زمان ایجاد مشکلات چشمی می‌تواند تفاوت بین بینایی و کوری را رقم بزند، خیلی مهم است که زمانی که این مشکلات ایجاد شده و رفع نمی‌شوند، با پزشک مشورت کنید

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040