۱۴ دي ۱۳۹۵

کارهای عجیبی که بدنتان بدون دانستن شما انجام می دهد

۱۴ دي ۱۳۹۵ 1496 بازدیدکننده 0 نظر
کارهای عجیبی که بدنتان بدون دانستن شما انجام می دهد در این مقاله می خوانید

بدن انسان کارهای جالب زیادی انجام می‌دهد. اما عجیب‌ترین آن‌ها کارهایی است که بدون اینکه حتی بفهمید در بدن انجام می‌شوند. ...

کارهای عجیبی که بدنتان بدون دانستن شما انجام می دهد

خنده دردها را می‌کشد

خنده

درست است. حتی اگر انگشت پایتان به جایی خورد داد و فریاد نکنید. بخندید. زمانی که ما می‌خندیم بدن اندروفین آزاد می‌کند، مسکنی که توسط سیستم عصبی و غدد هیپوفیز آزاد می‌شود. اندروفین می‌تواند تحمل درد شما را نیز زیاد کند.

 

سرخ شدن گونه‌ها

سرخی گونه ها

زمانی که از چیزی می‌ترسید یا فردی را می‌بینید که واقعاً دوستش دارید کمی سرخ می‌شوید. اغلب ما می‌دانیم صورتمان مقداری قرمز شده است اما دلیل آن را نمی‌دانیم. زمانی که گونه‌های شما گل می‌اندازند مویرگ‌های گونه‌ها باز می‌شوند و به خون بیشتری اجازه‌ی عبور می‌دهند. از طرف دیگر گونه‌ها نسبت به سایر بخش‌های بدن رگ‌های خونی بیشتری دارند. به دلیل تعداد و حجم رگ‌ها، در این نقطه پوست کمی قرمز رنگ خواهد شد.

 

جرم گوش پاک‌کننده‌ای عالی است

جرم گوش

 جرم گوش ممکن است شما را اذیت کند. اما برای سلامت نقش مهمی را در بدن ایفا می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند این ماده با باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها مبارزه کرده و از برخی عفونت‌ها جلوگیری می‌نماید. البته تصور نکنید همیشه جرم گوش شما یک درمان جادویی است. مقدار زیاد جرم می‌تواند باعث بروز عفونت و حتی از دست دادن شنوایی شود.

 

مغز همیشه در کنترل نیست

عملکرد مغز

خواب همراه با حرکات سریع چشم یا REM زمانی است که اغلب در خواب رویا می‌بینیم. در این زمان تمام حرکات خارج از کنترل بدن هستند. فشارخون، ضربان قلب، دمای بدن، تنفس و برخی از عملکردهای دیگر بدن در این مرحله از خواب متغیر خواهند شد. مغز شما در این زمان مقداری کند شده و بدن کارهای ضروری عقب‌افتاده از سمت مغز را جبران خواهد کرد.

 

با گذشت زمان کوتاه می‌شوید

کوتاه شدن قد

 بین هر مهره‌ی ستون فقرات یک دیسک استخوانی قرار دارد. این دیسک ها به عنوان جذب‌کننده‌های شوک به ستون مهره‌ها عمل می‌کنند اما با گذشت سال‌های عمر دیسک ها فشرده‌شده و مایعی از آن‌ها خارج می‌شود. اینکه چقدر قد شما در طول عمر تغییر کند در هر فرد متفاوت است و به میزان فعال بودن او در زمانی بیداری بستگی دارد.

 

سرتان صدا تولید می‌کند

بدن انسان

تابه حال در خواب صدای انفجار شنیده‌اید؟ نمی‌دانید این صدا از کجا آمده است؟ نگران نباشید. شما دیوانه نشده‌اید. شما تنها چیزی را تجربه کرده‌اید که به آن سندروم انفجار سر می‌گویند. برخلاف چیزی که نام این سندروم نشان می‌دهد در آن واقعاً سر شما منفجر نخواهد شد. این نام عجیب از نوع صدایی گرفته است که افراد مبتلا به سندروم می‌شنوند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040