۵ مرداد ۱۳۹۵

حقایقی جالب در مورد پوست ما

۵ مرداد ۱۳۹۵ 2119 بازدیدکننده 0 نظر
حقایقی جالب در مورد پوست ما در این مقاله می خوانید

پوست عضو جالبی از بدن ماست. پوست عملکردهای مهمی در حفظ  سلامت بدن ایفا می‌کند. ...

حقایقی جالب در مورد پوست ما

پوست از ما در مقابل آسیب عناصر خارجی محافظت کرده، دمای بدن را تنظیم نموده، با بیماری و عفونت‌ها جنگیده و یک سد ضدآب قوی است. پوست دارای ویتامین D نیز است. از آنجایی که انتهای اعصاب در پوست شما شدیداً حساس هستند پوست شما همیشه اولین جایی است که تغییرات دما، فشار و درد را حس می‌کند.  

 

پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است

پوست

پوست ما بزرگ‌ترین عضو بدن است و 15 درصد از وزن بدن را می‌سازد. وزن میانگین پوست بدن در بزرگ‌سالان 9 کیلوگرم  است، مساحتی حدود 6 مترمربع داشته و دارای 11 مایل رگ‌های خونی است. پوست پلک نازک‌ترین بخش و پوست پاشنه‌ی پا کلفت‌ترین قسمت از پوست می‌باشد. در زمان تولد پوست ما یک میلی‌متر ضخامت داشته و در دوران نوزادی این عدد به 2 تا 3 میلی‌متر خواهد رسید. جنین در ماه سوم بارداری اثر انگشت پیدا می‌کند.

 

پوست چه چیزی دارد؟

مواد سازنده پوست

در 2.5 سانتی‌متر از پوست شما:

19 میلیون سلول پوستی

650 غده‌ی تعریق

20 رگ خونی

1000 رشته عصبی یا حتی بیشتر

پوست در هر دقیقه چیزی بین 3000 تا 4000 سلول پوستی مرده را می‌ریزد. گرد و غبار اطراف شما از این سلول‌ها نیز ساخته شده است. میلیون‌ها باکتری مضر در سطح پوست زندگی می‌کنند.

 

لایه‌های پوست

لایه های پوست

اپیدرم

لایه‌ی بالایی پوست اپیدرم است و بخشی از پوست می‌باشد که شما می‌بینید، می‌شویید و از آن مراقبت می‌کنید. سلول‌های پوستی جدید در لایه‌ی زیری پوست ایجاد می‌شوند و به مرور به لایه‌های بالایی می‌رسند. اپیدرم همچنین سلول‌های ایمنی مخصوصی دارد که به حفاظت از بدن در مقابل بیماری‌ها کمک می‌کند.

 

لایه درمیس یا درم

درمیس دومین لایه‌ی پوست است. این لایه کارهای مهمی انجام می‌دهد. غدد تعریق در لایه‌ی درمیس قرارگرفته‌اند و به خنک ماندن بدن کمک می‌کنند. انتهای اعصاب نیز در درمیس دیده می‌شوند. این اعصاب سیگنال هایی را به مغز می‌فرستند و با همین سیگنال شما متوجه درد یا حس خوب در پوستتان می‌شوید. ریشه‌ی موها نیز در درمیس قرار دارند. هر ریشه‌ی مو به ماهیچه‌ای متصل است که در زمان احساس ترس یا سرما منقبض می‌شود.

درمیس دارای غدد چربی و رگ‌های خونی است و روغن موجود در غدد چربی پوست را نرم و ضدآب نگه می‌دارد. خون به پوست غذا رسانی می‌کند و مواد مضری که به پوست و سلامت شما آسیب می‌زنند را از بین می‌برد.

 

هیپودرم یا زیرپوست

این لایه آخرین لایه پوست است. هیپودرم از چربی ساخته شده و لایه‌ی درمیس پوست را به استخوان‌ها و ماهیچه‌ها متصل می‌کند. انتهای اعصاب و رگ‌های خونی که در لایه‌ی درمیس شروع‌شده بودند به سمت پایین و در این لایه از پوست امتدادیافته‌اند. از آنجایی که این لایه‌ی پوست از چربی ساخته شده است از بدن در مقابل تکان‌های ناگهانی و افتادن محافظت می‌کند. در نهایت این لایه از پوست به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند تا شما زیاد سرد یا گرم نشوید.

 

رنگ پوست چگونه ایجاد می‌شود؟

رنگ پوست

رنگ پوست بر اثر پروتئینی به نام ملانین ساخته می‌شود که حدود 7 درصد از سلول‌های پوستی را تشکیل می‌دهد. این سلول‌ها ملانوسیت نامیده می‌شوند و در لایه اپیدرم وجود دارند. تعداد ملانوسیت در همه‌ی افراد یکسان است. رنگ پوست ما بر اثر تعداد ملانینی ایجاد می‌شود که این سلول‌ها می‌سازند. تعداد ملانینی که پوست شما باید بسازد به صورت ژنتیکی در بدنتان مشخص می‌شود. هرچه این سلول‌ها ملانین بیشتری بسازند پوست شما تیره‌تر خواهد بود.

همچنین ملانین مسئول برنزه شدن یا سوختن پوست شماست. زمانی که در زیر نور خورشید بیرون می‌روید بدن ملانین بیشتری می‌سازد تا شما را از اشعه های مضر آفتاب حفاظت کند. رنگ چشم افراد نیز به ملانین بستگی دارد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040