۸ آبان ۱۳۹۳

اسیدسیتریک چیست

۸ آبان ۱۳۹۳ 25262 بازدیدکننده 0 نظر
اسیدسیتریک چیست در این مقاله می خوانید

آیا چیزی درباره ی اسیدسیتریک می دانید؟ این مقاله را دنبال کنید تا با کاربرد و ایمنی استفاده از این ماده آشنا شوید. ...

اسیدسیتریک چیست

 

اسیدسیتریک یک اسید آلی ضعیف است که در مرکبات یافت می‌شود. این اسید در حال حاضر به صورت پودر هم تولید می‌شود. این ماده معمولاً به عنوان یک ماده نگهدارنده طبیعی استفاده می‌شود. هنگامی که با غذا مخلوط می‌شود، طعم ترش (اسیدی) به آن را می‌دهد و گاهی اوقات در غلظت‌های بسیار بالا کمی تلخ می‌شود. میوه‌های خانواده مرکبات مانند لیموترش و لیموشیرین دارای سطح بالایی از غلظت اسید هستند. اسیدسیتریک در بیوشیمی نیز مهم است، به این دلیل که نقشی حیاتی در فرایند سوخت و ساز بدن ایفا می‌کند.

 

افزودنی غذا

اسیدسیتریک را می‌توان به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی استفاده کرد. هر چند که طعم تلخی دارد، ولی زمانی که با غذا مخلوط می‌شود، طعمی ترش یا اسیدی به آن‌ می‌دهد. از این ماده به عنوان یک طعم‌دهنده در ساخت ویتامین ث و در تهیه نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌شود. از آن در آب نبات ترش هم استفاده می‌شود - پوشش پودری سفید رنگ آب نبات‌ها اسیدسیتریک است. در آماده سازی گوشت، اسیدسیتریک را می‌توان به عنوان یک نرم‌کننده استفاده کرد، به این دلیل که می‌تواند باعث شکسته شدن پروتئین‌های گوشت شود. از آن به عنوان یک عامل تمیزکننده طبیعی هم استفاده می‌شود.

 

ترکیب با فلزات

اسیدسیتریک

 

اسیدسیتریک به راحتی با فلزات و مواد معدنی پیوند برقرار می‌کند، به همین دلیل برای شیرین کردن آب مفید است. صابون و مواد شوینده زمانی که حاوی اسیدسیتریک باشند، با تأثیر زیادی کار می‌کنند. این ماده باعث می‌شود شامپوها به خوبی کار کنند، به این دلیل که مواد معدنی اضافی آب را جدا می‌کند. گاهی اوقات، غلظت بسیار بالای اسیدسیتریک باعث آسیب رساندن به مو می‌شود، به این دلیل که پوشش مو را شکسته و مواد معدنی مورد نیاز آن را جدا می‌کند، در نتیجه سفید شدن مو رخ می‌دهد. به عنوان یک عامل تمیزکننده، اسیدسیتریک برای از بین بردن لکه‌های آب در حمام و آشپزخانه استفاده می‌شود، بدون اینکه نیازی به مالش باشد. از آن برای حل کردن زنگ مواد فولادی استفاده می‌شود. همچنین برای ظاهر کردن عکس هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در لوسیون ها و ماسک های پوست هم اسیدسیتریک وجود دارد، اما استفاده بیش از حد ممکن است به پوست آسیب وارد کند، مخصوصاً پوست‌های حساس.

 

ایمنی در زمان استفاده

برای ایمنی، از تماس با اسیدسیتریک خشک، یا محلولِ با غلظت بالای آن خودداری کنید، برای این که می‌تواند باعث تحریک پوست شود. تماس آن با چشم ممکن است باعث احساس سوزش شده و در صورت تماس طولانی مدت حتی می‌تواند به کوری منجر شود. از استنشاق و خوردن اسیدسیتریک پودری خودداری کنید، برای این که ممکن است باعث سوزش و تحریک مجاری تنفسی یا دستگاه گوارشی شود. محتاط باشید. در هنگام کارکردن با این محصولات از لباس‌ها و وسایل محافظ استفاده کنید. حتی مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی اسیدسیتریک می‌تواند باعث فرسودگی مینای دندان‌ها شود.

با وجود اینکه احتیاط‌های زیادی در استفاده از اسیدسیتریک وجود دارد، ولی مزایای خوبی هم دارد. یکی از آن موارد این است که تقریباً هیچ خطری برای محیط‌زیست ندارد، برای اینکه یک ترکیب طبیعی است. تعداد خیلی کمی از افراد هستند که به اسیدسیتریک حساسیت دارند. ممکن است بعضی از افراد حساسیت معده داشته باشد، بنابراین بهتر است آن‌ها از غذاهایی که حاوی این ماده است اجتناب کنند.

در صورتی که اسیدسیتریک را استنشاق کرده‌اید، به بیرون رفته و هوای تازه تنفس کنید. در صورت بلع مقادیر زیادی از آن، برای جلوگیری از ایجاد مشکلات معده، به سرعت خود را تحریک به بالا آوردن کنید. اگر آن ماده با پوست شما تماس پیدا کرد، منطقه آسیب‌دیده را برای چند دقیقه زیر آب بگیرید. اگر اسیدسیتریک وارد چشم شما شد، چشمان خود برای حداقل 15 دقیقه زیر آب جاری بشویید. اگر علائمی همانند اشکال در تنفس، و سوزش پوست و یا چشم باقی ماند، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040