۱۱ تير ۱۳۹۳

ده روش برتر پس انداز

۱۱ تير ۱۳۹۳ 6802 بازدیدکننده 0 نظر
ده روش برتر پس انداز در این مقاله می خوانید

پس‌انداز کردن همیشه به معنای کم‌خرج کردن نیست بلکه اگر ما هزینه‌های خود را مدیریت کنیم می‌توانیم پس‌انداز مناسبی داشته باشیم، ما شما را با ده روش پس‌انداز آشنا می‌کنیم. ...

ده روش برتر پس انداز

مقدمه

خرج کردن پول همیشه از پس انداز آن ساده‌تر است. حتی گفتن آن ساده‌تر از عمل به آن است. با این که همه ما میدانیم که پس انداز پول همیشه امنیتی برای آینده‌مان است، نمی‌دانیم چطور آن را پس انداز کنیم. علت آن این است که در واقع نمی‌دانیم کجا بیشتر هزینه می‌کنیم. پس انداز پول تنها نگه‌داشتن مقدار پول به صورت جداگانه نیست بلکه عاقلانه خرج کردن پول را نیز شامل می‌شود. در اینجا با ده روش پس انداز پول آشنا می‌شوید که واقعاً برخی از آن‌ها جالب، برخی ساده و برخی روش‌های هوشمندانه خرج پول هستند. 

 

تنها چیزهای ضروری را بخرید 

قانون ساده پس انداز و خرج پول این است که تنها چیزهای ضروری را بخرید. تا حالا برایتان پیش آمده که تنها برای خرید یک روسری بیرون رفته‌اید و مقدار زیادی لوازم  مختلف خرید کرده‌اید؟ خرید همیشه وسوسه بر انگیز است اما شما باید نسبت به خرید مسئولیت‌پذیری داشته باشید. هر چیزی را که می‌بینید را نخرید. فهرستی از چیزهایی که می‌خواهید بخرید را پیش از رفتن به خرید، تهیه کنید و تنها همان موارد را بخرید. اگر چیز دیگری دیدید که می‌خواهید بخرید دوباره فکر کنید. فکر کنید آیا واقعاً خرید آن لازم است. اگر لازم است فکر کنید آیا از خرید آن ناگزیر هستید. اگر پاسخ مثبت است آن را بخرید و اگر نه به خود بگویید که می‌توانید مدتی برای خرید آن صبر کنید. 

 

 مهمانی

روش پس انداز

مهمانی بخشی از زندگی است و نمی‌توان از آن فرار کرد اما از طرفی هزینه زیادی صرف آن می‌شود. چکار باید کرد؟ اول از همه فهرستی از افرادی که واقعاً می‌خواهید آن‌ها را دعوت کنید تهیه کنید. مهمانی فراهم کنید که با وجود جالب بودن، هزینه کمتری ببرد. غذا و محیط را طوری برنامه‌ریزی کنید که با بودجه‌تان مطابقت داشته باشد. اگر به یک مهمانی دعوت شدید، به جای این که به خرید بروید و هر چه به دستتان می‌آید بخرید، کمد لباس‌هایتان را باز کنید و یک لباس انتخاب کنید. حتماً لباس‌های زیبایی دارید که مدت‌هاست نپوشیده‌اید. آن‌ها را با هم ترکیب و هماهنگ کنید. کسی لباس شما را به یاد نمی‌آورد، اتفاقی نمی‌افتد اگر لباسی را پس از مدت طولانی دوباره بپوشید، اگر به شما می‌آید می‌توانید همیشه آن را نگه‌دارید. 

 

استفاده مجدد، تعویض و انجام دادن کارها به صورت شخصی 

استفاده مجدد، تعویض و انجام دادن کارها به صورت شخصی

به جای دور انداختن لوازمی که می‌تواند برای اهداف دیگر استفاده شود، از آن‌ها استفاده کنید. می‌توانید از سطل‌های شکسته برای کاشت گیاه مورد علاقه‌تان استفاده کنید تا لازم نباشد یک گلدان جدید برای این کار بخرید. می‌توانید لوازم الکترونیکی قدیمی‌تان را با انواع جدید عوض کنید و مقدار زیادی پول صرفه‌جویی کنید. برخی از کارها را خودتان می‌توانید انجام دهید به جای این که به کسی پول بدهید برایتان انجام دهد. می‌توانید خودتان از باغچه مراقبت کنید، ماشینتان را تمیز کنید، لباس‌ها را بشویید، کارهای مربوط به لوله‌کشی و خیلی از کارهای دیگر را می‌توانید خودتان انجام دهید. می‌توانید هزینه غذاهای فست فود و رستوران را با آشپزی صرفه‌جویی کنید، خیلی از کارها هست که می‌توانید خودتان انجام دهید و در هزینه‌تان صرفه‌جویی کنید. 

 

قلک 

قلک

همه ما از بچگی با قلک آشنا هستیم و معنی پول را میدانیم. قلک یک روش سنتی برای پس انداز پول بوده است. در حقیقت این روش بهترین و ساده‌ترین روش نیز هست. یک راه این است که هر پولی حتی اگر به نظر بی‌ارزش برسد را در داخل قلک بیندازیم. همچنین می‌توان مقدار پس انداز هر ماه را در اول ماه داخل قلک انداخت و این کار نسبت به روش قبلی، سازمان‌دهی شده تر است. هرگز شما نمی‌دانید که چقدر پس انداز کرده‌اید و همیشه در صورت نیاز به پول می‌توانید قلک را بشکنید. آیا این روش ساده‌ای برای پس انداز و لذت بردن از آن نیست؟ 

 

حساب بانکی

روش پس انداز

حساب پس انداز در بانکی که میزان سود خوبی در مقابل پس انداز به شما می‌دهد باز کنید. مقدار ثابتی از پولتان را از مخارج هر ماه جدا کنید. حداقل یک مقدار کمی در ماه باید پس انداز کنید. با این روش نه تنها پول پس انداز می‌کنید بلکه عملاً بدون هیچ تلاشی پولتان را چند برابر می‌کنید. همچنین بانک از پول شما محافظت می‌کند و اگر مشتری دائمی بانک باشید می‌توانید از خدمات دیگر و پشتیبانی بانک هم استفاده کنید. وقتی به پول نیاز دارید بانک می‌تواند بسته به وضعیت به شما کمک‌هایی مانند ارائه وام با سود کمتر و غیره انجام دهد. 

 

 جریمه / پاداش 

روش پس انداز

این شیوه جالبی برای پس انداز پول است. اگر در روز مثلاً بیست هزار تومان از پولتان را خرج می‌کنید بسته به وضعیتتان می‌توانید پنج تا ده هزار تومان پس انداز کنید. روش جریمه / پاداش این است که اگر اشتباهی مرتکب شدید (اشتباه بزرگی که بابت آن شرمسارید یا به کسی آسیبی رسانده‌اید) ده هزار تومان در جعبه جریمه می‌گذارید. به این صورت با کم کردن پولی که می‌توانید خرج کنید، بابت اشتباه تأسف می‌خورید و همچنین پس انداز خوبی برای آینده خود ذخیره می‌کنید. اگر کار خوبی انجام دادید که می‌توانید به آن افتخار کنید تنها 5 هزار تومان (بسته به وضعیت خود) در جعبه پاداش قرار می‌دهید. به این صورت 5 هزار تومان بیشتر برای تفریح و جشن ذخیره کرده و از طرفی پولی پس انداز کرده‌اید. 

 

کارت اعتباری را کنار بگذارید 

روش پس انداز

زمانی که می‌خواهید پول پس انداز کنید، کارت‌های اعتباری بزرگ‌ترین مجرم هستند. تا زمانی که حساب خودتان را چک نکنید، متوجه نمی‌شوید که چقدر خرج کرده‌اید. از وجه نقد استفاده کنید. از پولی که در دستتان دارید خرج کنید. در این صورت، بیشتر از میزانی که در اختیار دارید، میزانی که خرج می‌کنید، و میزان دفعاتی که پول وارد کیف خودتان می‌کنید اطلاع خواهید داشت، لحظه‌ای که متوجه میزان پولی که با ولخرجی مصرف می‌کنید بشوید، اهمیت پس انداز پول را درک خواهید کرد. پس کارت‌های اعتباری را کنار بگذارید و تا جایی که ممکن است از پول نقد استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که مقدار زیادی پول پس انداز کنید. 

 

 بودجه

روش پس انداز

همان طور که گفتیم پس انداز پول در واقع خرج کردن عاقلانه آن است. برای مبلغی که بابت هر نیاز یا ضروریات می‌خواهید صرف کنید، برنامه داشته باشید. بیش از حد سر کیسه را سفت نکنید. برنامه بودجه برای خود تهیه کنید و مقدار هزینه‌ای که می‌خواهید صرف هر گروه کنید مشخص کنید. این کار باید بر اساس درامد شما باشد و بین پس انداز و مخارج ماهیانه باید تعادل وجود داشته باشد. اگر برنامه ریخته‌اید که مثلاً 100 هزار تومان در ماه برای سرگرمی‌ها و تفریحات خرج کنید، سعی کنید آن را به 80 هزار تومان برسانید و 20000 تومان آن را جدا از پس انداز ماهانه‌تان پس انداز کنید یا آن را برای کار مهم‌تر و مفیدتری استفاده نمایید، این که می‌خواستید 100 هزار تومان صرف تفریح کنید به این معنی نیست که حتماً مجبور به این مقدار خرج هستید. به این کار خرج کردن هوشمندانه میگویند. 

 

هزینه قبض‌ها را کم کنید 

روش پس انداز

ما برای بسیاری از خدمات قبض پرداخت می‌کنیم. بیش‌ترین مبلغ قبض‌ها معمولاً متعلق به تلفن، برق و انرژی‌ها است. اگر تصمیم دارید پول پس انداز کنید، مراقب این قبض‌ها باشید، از خدمات حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید و پول بنزین و گاز را صرفه‌جویی کنید، اگر امکان دارد در مسافت‌های کوتاه از دوچرخه به جای اتومبیل و موتور استفاده کنید، این کار به محیط‌زیست هم کمک می‌کند و برای سلامتی و کاهش هزینه‌های سوخت خوب است، تعداد تلفن‌های غیرضروری‌تان را کاهش دهید، سعی کنید از شارژ خودکار اجتناب کنید و وضعیت قبضتان را چک کنید. اگر از همه دقایق مقررشده نوع شارژی که خریده‌اید، استفاده نمی‌کنید سعی کنید به برنامه‌های ارزان‌تری که برای نیازهایتان مناسب‌تر است روی بیاورید، اگر امکان دارد از سیم‌کارت‌های اعتباری استفاده کنید، همه لامپ‌های اضافی و تجهیزات الکتریکی دیگر را خاموش کنید. مرتباً نشت لوله‌ها و محل اتصال لوله‌ها را برای جلوگیری از هدر رفت آب بررسی کنید. قبض‌ها را تا حد ممکن کاهش دهید تا تفاوت زیادی در پولی که می‌توانید پس انداز کنید، ببینید. 

 

 بیمه و بدهی 

روش پس انداز

بیمه عمر، وسایل نقلیه و سلامت بیش از حد لازم برای شما هزینه دارد؟ به دنبال بیمه‌های ارزان‌تر باشید. ابتدا وام‌هایتان را تسویه کنید. با هزینه زیادی که بابت سود بدهی می‌پردازید نمی‌توانید پولی پس انداز کنید. اگر امکان آن وجود دارد از وام‌های با سود کمتر برای تسویه وام با سود بالا استفاده کنید. ابتدا بالاترین نرخ سود را تسویه کنید، همیشه مقداری پس انداز برای مبادا داشته باشید تا به شما در شرایط اضطراری کمک کند. همین که از همه وام‌ها و بدهی‌ها راحت شدید می‌توانید همه پولی را که می‌خواهید بدون هیچ مشکلی پس انداز کنید. 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040