۲۹ خرداد ۱۳۹۳

ده حیوان بسیار زیبا که اکنون منقرض شده اند

۲۹ خرداد ۱۳۹۳ 10269 بازدیدکننده 4 نظر
ده حیوان بسیار زیبا که اکنون منقرض شده اند در این مقاله می خوانید

در طبیعت حیوانات زیبایی به علت های مختلف از جمله فعالیت انسانها منقرض می شوند. ما در این جا، ده حیوان زیبا را که منقرض شده اند را به شما معرفی می کنیم تا با آنها آشنا شوید. ...

ده حیوان بسیار زیبا که اکنون منقرض شده اند

زیباترین گونه‌هایی که اکنون منقرض‌شده‌اند

حیوانات و گیاهان زیبا و شگفت‌انگیزی که در طبیعت وجود دارند، هدیه خداوند به ما می‌باشند. جنگل‌ها، حیات وحش و زیستگاه آن‌ها، همه ذخایر زیستی متنوع طبیعی هستند که به مرور زمان رو به کاهش گذاشته و این امر کاهش زیبایی ، اقتصاد و محیط‌زیست را به دنبال داشته است. فعالیت‌های انسانی مانند شکار، صنعت و شهرنشینی، نه تنها فضاهای جنگلی را برای ایجاد زمین‌های کشاورزی، مسکونی و تجاری از بین برده است، بلکه منجر به کاهش سریع، به خطر انداختن و در نهایت انقراض بسیاری از گونه‌هایی که زمانی بر روی زمین زندگی می‌کردند، شده است. ما به عنوان انسان، باید جدیت این موقعیت را درک کنیم، چرا که بسیاری از گونه‌ها به سرعت از روی زمین در حال محو شدن هستند. در اینجا با ده گونه زیبایی که اکنون به انقراض رسیده‌اند آشنا می‌شویم.  

 

 ببر تاسمانی

 ببر تاسمانی

ببر تاسمانی شبیه گرگ به نظر می‌رسید و پشتش همانند ببر راه‌راه بود برای همین با اسامی گرگ تاسمانی و ببر تاسمانی شناخته می‌شد . این حیوان گونه بومی استرالیا بود، اما در قرن بیستم در استرالیا به طور کامل ناپدید شد. البته گونه‌ای از ببر تاسمانی که تازی نیز خوانده می‌شود، در سرزمین تاسمانی  به گونه‌ای زنده مانده است. شگفت‌انگیزترین چیز در مورد این حیوان این‌ بود که می‌توانست فکش را تا صد و بیست درجه باز کند. علت اصلی انقراض آن شکار قانونی و غیرقانونی و کشتار در مقیاس وسیع بوده است. از دلایل دیگر آن، تخریب کامل زیستگاه این حیوان است که موجب اعلام انقراض آن در سال 1936 شد.

 

 گورخر آفریقایی (کواگا)

  گورخر آفریقایی (کواگا)

این حیوان نیز گونه زیبای دیگری بود که نیمی از آن شبیه به اسب و نیمه جلویی آن شبیه به گورخر بود. سال‌ها زیست‌شناسان و دانشمندان علوم طبیعی سردرگم بودند که آیا این حیوان یک گونه کاملاً جداگانه است، یا یک نوع متفاوت گونه‌های موجود. در آن زمان در آفریقای جنوبی این حیوان در مقیاس وسیع به خاطر گوشت و پوستش شکار می‌شد. همچنین تصور می‌شد که گورخر، گونه‌ای متفاوت است که تمامی بدنش با نوارهای سیاه و سفید پوشیده شده است، اما پیش از این که بتوان نتیجه‌ای گرفت، کواگاها تا حدی کشته شدند که در سال 1883 آخرین کواگا در باغ‌وحش آمستردام مرد و این‌گونه به طور کل منقرض شد. مطالعات بعدی دی ان ای نشان داد که کواگا فقط یک نوع متفاوت گورخر بوده است نه یک گونه جدید.

 

 مرغ عسل کش سر سیاه

  مرغ عسل کش سر سیاه

این پرنده، گونه‌ای منقرض‌شده از پرندگان بود که در زبان محلی با نام po’ouli شناخته می‌شد و در آسمان‌های هاوایی پرواز می‌کرد. این پرنده ماسک سیاهی بر روی سر دارد که تا پشت سرش کشیده شده و چشمانش را نیز می‌پوشاند. آخرین مرغ عسل کش سر سیاه زنده، یک نر بود که آخرین بازمانده نوع خود بوده و در نوامبر سال 2004 مرد. این پرنده از حلزون‌های درختی تغذیه می‌کرد. علاوه بر کاهش زیستگاه، بیماری‌هایی که از طریق پشه‌ها گسترش می‌یافت و افزایش حیوانات دیگری مانند خوک و خدنگ (mongoose) نیز بر انقراض آن‌ها تأثیر گذار بود.

 

 کرگدن سیاه غربی

  کرگدن سیاه غربی

کرگدن سیاه غربی در اصل زیر گونه کرگدن سیاه جنوب افریقا بود، اما اخیراً در سال 2011 جمعیت آن رو به کاهش گذاشته و منقرض شد. به علت اینکه تصور می‌شد  شاخ‌های این حیوان خواص دارویی داشته باشد،  این کرگدن به میزان زیادی شکار می‌شد، درحالی‌که چنین ادعایی اثبات نشد. این حیوان به برگ‌ها و جوانه‌های زیستگاهش وابسته بود و به خاطر داشتن دو شاخ، از گونه دیگر کرگدن‌ها در زادگاهش متفاوت بود. شاخ اولی که بزرگ‌تر بود می توانست تا 122 سانتیمتر رشد کرده و شاخ کوچک‌تر به نیم متر می‌رسید. این کرگدن‌ها نزدیک‌بین بوده و برای علائم هشدار به پرنده‌های دیگر وابسته بودند.

 

 ببر جاوه‌ای

  ببر جاوه‌ای

ببر جاوه‌ای نام خود را از جاوای اندونزی گرفته و در اصل در آنجا زندگی می‌کرد. ببر جاوه‌ای از نظر اندازه در مقایسه با گونه‌های دیگر ببرها کوچک‌تر بود. به علت تجاوز انسان‌ها به زیستگاه این حیوان که جنگلهای سرسبز بود ، این ببر خانه اش را در جهت نیاز انسان به گسترش کشاورزی از دست داد. بسیاری از این ببرها در جنگ داخلی 1965 کشته شدند و بسیاری دیگر به دست انسان‌ها مسموم شده و از بین رفتند و تعداد کم باقیمانده از بیماری مردند و سرانجام در 1970 منقرض شدند.

 

 گاو اوراک

  گاو اوراک

اوراک‌ها گونه‌های وحشی بسیار بزرگ گاو بودند که تا سال 1627 بر روی زمین زندگی میکردند و آخرین بار در لهستان دیده شدند. این گاوها، در واقع اجداد همه گونه‌های گاو که تا به حال وجود داشته و منقرض‌شده یا گونه‌هایی که هنوز وجود دارند هستند. اوراک‌ها با شکار و کشتار انسان‌ها به دلیل گوشتشان، منقرض شدند. تلاشهای زیادی در قرن بیستم انجام شد تا اوراک‌ها را دوباره به حیات بازگردانند، اما نتیجه امر گونه‌های گاو مشابه با اوراک بود نه دقیقاً خود اوراک.

 

 گوزن ایرلندی

  گوزن ایرلندی

گوزن ایرلندی یکی از زیباترین گونه‌هایی بود که تا کنون بر روی زمین زندگی کرده است. این گوزن تقریباً 2.10 متر ارتفاع داشته و شاخ‌هایش از یک سمت تا سمت دیگر بیش از 3.6 متر طول داشت. محل زندگی این گوزن در ایرلند بود و در آنجا به صورت گسترده هدف شکار قرار می‌گرفت. چنین گفته می‌شود که علت اصلی انقراض آن شکار بوده است اما علاوه بر آن، شاید به دلیل اندازه بزرگ شاخ‌های آن‌ها، که مانع حرکت آزادانه آن‌ها در جنگل می‌شد، به راحتی قربانی حیوانات شکارچی شده و به سرعت از بین رفته باشد.

 

 مرغ صدف گیر جزایر قناری

  مرغ صدف گیر جزایر قناری

صدف گیر جزایر قناری گونه‌ای پرنده بود که در جزایر قناری اسپانیا و لانزاروته زندگی می‌کرد. انگشت دوم و سوم او با یک پرده به هم وصل شده بود. در سال 1913 این پرنده تقریباً از جزایر اسپانیا و نیز لانزاروته ناپدید شد. در سال 1994 رسماً انقراض آن اعلام شد. علت انقراض آن، شکار شدن توسط موش‌ها و گربه‌ها اعلام شده است. به علاوه گفته می‌شود که تخم‌های آن بسیار خوشمزه بوده و به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 

 گاو دریایی استلر

  گاو دریایی استلر

گاو دریایی استلر نام خود را از کاشف خود جرج استلر گرفته است که اولین بار وجود آن در آب‌های اقیانوس آرام و اقیانوس منجمد شمالی را به جهان معرفی کرد. این حیوان شبیه یک سیل خیلی بزرگ بود و هیچ دندانی به جز دو استخوان (یکی در بالا و یکی در پایین) در دهان بسیار کوچکش نداشت. سر او نسبت به جثه‌اش بسیار کوچک بود. این حیوان گیاه‌خوار ، خویشاوند دور وال محسوب می‌شد. گفته می‌شود که طول گاو دریایی استلر به 9 متر و وزن آن، به 10 تن می‌رسید. شاید همین ویژگی موجب شد که به سادگی مورد هدف واقع شود. مسئله عجیب در مورد این حیوان این است که ظرف 27 سال پس از کشف ، به قدری شکار شد که در سال 1768 منقرض گردید.  

 

 دلفین بایجی

  دلفین بایجی

دلفین رودخانه بایجی یا یانگ تسه، دلفین سفید چینی بود که به علت صنعتی شدن شدید در چین و ساخت صنایع و پروژه‌های هیدرو الکتریسیته و غیره، این‌گونه به دلیل فعالیت‌های انسانی منقرض شد. علاوه بر آن ماهی گیری زیاد و نیز شکار این دلفین نیز از عوامل انقراض آن بوده است . پوست این دلفین بسیار باارزش بود و برای ساخت کیف و دستکش از آن استفاده می‌شد. با این که در سال 2006 انقراض این حیوان اعلام شد، اما آخرین بایجی زنده شناخته‌شده، Qi Qi  بود که در سال 2002 مرد.

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040