۲۳ مهر ۱۳۹۲

انتخاب تخته برش مناسب

۲۳ مهر ۱۳۹۲ 3401 بازدیدکننده 3 نظر
انتخاب تخته برش مناسب در این مقاله می خوانید

تخته‌های برش در اشکال، سایز و وزن‌های مختلفی ارائه می‌شوند. شما می‌توانید برای انتخاب تخته برش مناسب از مقاله‌ی زیر استفاده کنید. ...

انتخاب تخته برش مناسب

مقدمه

برای انتخاب تخته‌ی برش، ثبات و چگونگی قرار گرفتن آن بر روی پیشخوان اهمیت دارد.

سرآشپزهای برنامه‌های تلویزیونی، همیشه به خاطر داشتن وسایل مدرن آشپزخانه‌ مورد غبطه مردم قرار می‌گیرند. این امر در مورد تخته‌های برش نیز صدق می‌کند. تنوع تخته‌های برشی که در دسترس افراد عادی قرار دارد، شما را از صرف هزینه‌ای هنگفت برای خرید تخته‌ای که سال‌ها بتوانید آن را استفاده کنید رها می‌سازد.

 

تخته برش‌های چوبی و بامبو

تخته‌های برش چوبی به خاطر جاذبه‌ی ظاهری و همین طور دوامشان مدت‌هاست که اولین انتخاب آشپزان هستند. بحثی که در ادامه پیش می‌آید این است که تخته‌های چوبی بهداشتی‌ترند یا تخته‌هایی از جنس دیگر. همین طور این موضوع مطرح می‌شود که اگر باکتری به درون نسوج چوبی تخته نفوذ کند چون امکان تولیدمثل ندارد می‌میرد. تخته‌های چوبی در اشکال،سایز و وزن‌های مختلفی ارائه می‌شوند. تخته‌های ساخته‌شده از رگه‌های انتهایی یا رگه‌های تخت انتهایی چوب و همچنین تخته‌های ساخته‌شده با بامبو ضد خش بوده و چاقو روی آن‌ها راحت حرکت می‌کند. تخته‌های چوبی و بامبو، در ماشین ظرف‌شویی آسیب‌پذیرند و بایستی هر دو برای بالا بردن مقاومتشان نسبت به باکتری‌ها با روغن تخته برش و یا به وسیله‌ی صیقل دادن به طور مداوم ترمیم شوند.

 

تخته‌های پلاستیکی

تخته برش‌های پلاستیکی معمولاً به راحتی قابل‌استفاده در ماشین ظرف‌شویی هستند و برخلاف تخته‌های چوبی می‌توان آن‌ها را در آب صابون داغ غوطه‌ور کرد تا کاملاً تمیز شوند. با وجود اینکه سطح پلاستیکی می‌تواند چاقوها را به مرور زمان کند کند، اما مزیت آن نسبت به  تخته‌های چوبی در بتونه  شدن مرتب سطح می‌باشد. بعلاوه بعضی از انواع این تخته‌ها در زیرشان پدهای ضد چسبندگی دارند که این امر امکان قرار گرفتن روی پیشخوان را می‌دهد. گاهی این تخته‌ها با پدهای رنگی به فروش می‌رسند که به منظور هر نوع استفاده، رنگی خاص در نظر گرفته شده است. مثلاً آبی برای گوشت، زرد برای ماکیان و سبز برای سبزی‌ها. این سیستم امکان آلودگی متقاطع که نتیجه‌ی استفاده از یک نوع تخته برش برای انواع غذاهاست را کم می‌کند. همین طور تخته‌های برش پلاستیکی به راحتی تمیز و نگهداری می‌شوند. این تفکر وجود دارد که سطوح پلاستیکی به راحتی از باکتری‌ها پاک نمی‌شوند، درحالی‌که این مشکل به راحتی با استفاده از شوینده‌های حاوی مواد سفیدکننده قابل رفع است.

 

تخته برش‌های شیشه‌ای و سنگی

از بین تمام مواد ساخت تخته برش، شیشه کمترین خلل و فرج را داشته و در نتیجه آلودگی امکان نفوذ به آن را ندارد. تخته‌های جنس شیشه‌ی نشکن، شکسته نمی‌شوند، در برابر حرارت مقاوم‌اند و بو و مزه‌ی غذاها را جذب نمی‌کنند. تخته‌های برش سنگی همین خصوصیات را دارند، افزون بر اینکه به راحتی تمیزمی شوند. درست مثل نوع شیشه‌ای، سطح فوق صاف این تخته ها اجازه نمی‌دهد که برش‌ها به خوبی انجام پذیرفته و کم‌کم با این روند تیغه‌ی چاقوها کند می‌شود.

 

انتخاب تخته‌ی برش

چند نکته را در هنگام انتخاب تخته برش در ذهن داشته باشید. توجه کنید که با توجه به میزان آشپزیتان، چقدر می‌خواهید خرج کنید. چه میزان از پیشخوان را در اختیاردارید و آیا سینک ظرف‌شویی شما جای کافی برای شستن کامل تخته را دارد. ببینید که آیا وقت کافی برای رسیدگی به تخته‌ی چوبی را دارید، مثلاً بتونه کردن مرتب تخته از این شکل مراقبت‌هاست. وگرنه تخته‌ی پلاستیکی گزینه‌ی کم دردسری است و انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. در نهایت ببینید که چقدر زیبایی برایتان اهمیت دارد و اینکه شما دوست دارید تخته با دکور تان هماهنگ باشد یا اینکه به راحتی بتوانید در زمان‌هایی که استفاده ندارد آن را در قفسه پنهان کنید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040