۲۰ تير ۱۳۹۲

آموزش پخت خورشت فسنجان با مرغ

۲۰ تير ۱۳۹۲ 4516 بازدیدکننده 2 نظر
آموزش پخت خورشت فسنجان با مرغ در این مقاله می خوانید

با روش تهیه خورشت فسنجان مرغ آشنا شوید. ...

آموزش پخت خورشت فسنجان با مرغ

مواد لازم

 

  مواد لازم

  مقدار

1

مرغ

1 عدد

2

رب انار

به اندازه نیاز

3

مغز گردو

150 گرم

4

شکر

مقداری | درصورت نیاز |

5

پیاز

1 عدد

6

آب

به اندازه کافی

7

زردچوبه

1 قاشق چایخوری

8

نمک

به اندازه کافی

طرز تهیه

1.  مرغ را در قابلمه بگذارید و آب روی آن بریزید. پیاز را چهار قاچ کنید و داخل قابلمه بیندازید. یک قاشق چای‌خوری زردچوبه به آن بیفزاید و بگذارید روی حرارت ملایم بپزد.

2. وقتی مرغ چنان پخته شد که بتوان گوشت آن را از استخوان جدا کرد مرغ را از روی اجاق بردارید و گوشت آن را از استخوان جدا کرده و داخل قابلمه بریزید. مغز گردوها را خردکنید و داخل قابلمه بریزید. یک یا دو لیوان رب انار به آن بیفزاید . مقدار رب انار بستگی به غلظت آن دارد. اگر غلیظ است یک لیوان کفایت می‌کند، اگر از رب انارهای آماده است که از بازار تهیه می‌کنید، معمولاً  یک شیشه آن را نیاز دارید. معمولاً رب اناری را که در منزل تهیه می‌کنند بسیار غلیظ است و یک لیوان آن کافی است. در هر صورت اگر شک داشتید مقدار یک لیوان بریزید و بعد از این که ده دقیقه‌ای جوشید مزه کنید تا مشخص شود که کافی است یا نه.

3. رب انار را در آخر هم می‌توانید تنظیم کنید. کافی است یکی دو دقیقه در آخر کار با مرغ بجوشد. بهتر است مقدار کمتری بریزید و بعد تنظیم کنید. اگر مقدار آن زیاد باشد بعداً باید با شکر مزه آن را تنظیم کنید.  حالا بگذارید مرغ و دیگر مخلفات بجوشد، مدت آن باید تا آن اندازه طولانی باشد که روغن بیندازد. مغز گردو پس از اینکه مدتی جوشید روغن می‌اندازد و همچنین نرم می‌شود.  پس از اتمام فسنجان را مزه کنید. باید مقدار کمی نمک بریزید تا مزه‌های موجود در فسنجان را احیا کند.  پس از مزه کردن اگر زیاد از حد ترش بود باید با مقدار کمی شکر آن را تنظیم کنید.  شکر برای شیرین کردن فسنجان نیست، مقدار کمی شکر تنها برای این است که‌ترشی مزه فسنجان را تقلیل بدهیم.

4. بعضی رب انارها ترش نیستند و در نتیجه امکان دارد اصلاً نیازی به شکر نباشد.  هنر فسنجان درست کردن همین تنظیم مزه آن است. در این کار دقت کنید! فسنجان ر ابا چلو سفید سرو می‌کنند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040